Ilja Janitskin odottaa oikeudenkäyntiä Vantaan vankilassa: ”Osastollamme oli kiljutehdas!”

Ilja Janitskin on Vantaan vankilassa.
Mainos
Mainos päättyy

MV-lehdestä tunnetun Ilja Janitskinin kuulustelut Pasilan poliisivankilassa päättyivät huhtikuun lopussa. Nyt Ilja on ollut kuukauden päivät tutkintavankeudessa Vantaan vankilassa, jossa Seiska tapasi Iljan.

Ilja Janitskin viihtyy Vantaan vankilassa – ”Osastomme on kuin poikakoti!”

Ilja kertoo Seiskalle, että vankeusaika on sujunut rauhallisesti.

– Tosin viime viikolla erään kaverin käsi murtui, kun hän tippui kerrossängystä lattialle. Vartijat tajusivat, että kaveri oli ihan kännissä. Selvisi, että osastollamme oli kiljutehdas, joka paljastui siinä samalla. Pudonnut kaveri joutui vaihtamaan osastoa, koska pojat olivat hänelle syystäkin vähän käärmeissään.

Vankilassa viruva Ilja Janitskin kehuu sellioloja – ”Oma kokki toi juuri pitsaa lounaaksi!”

Mainos
Mainos päättyy

Syyttäjä nosti viime viikolla Ilja Janitskinia vastaan syytteet 20 rikoksesta. Rikosnimikkeinä on muun muassa kaksi kansankiihottamista, salassapitorikoksia, törkeä kunnianloukkaus sekä rahapelirikos.

Ilja on kiistänyt syyllisyytensä rikoksiin.

– Tuskin maltan odottaa, että haastehakemukset ja pöytäkirjat tulevat julkisiksi. Rikossyytteet ovat mielestäni täysin vitsikirjatasoa verrattuna siihen, miten minua on jahdattu kuin pahintakin murhamiestä.

Ilja Janitskinille syytteet salassapitorikoksista ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – pysyy vangittuna!

Ilja uskoo vapautuvansa tutkintavankeudesta pian.

– Kun vapaudun, hommaan kämpän stadista ja käyn rosikset loppuun. Minulla ei ole mitään syytä paeta, vaan katson mielelläni tämän nyt loppuun asti.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan