Ilja Janitskin viihtyy Vantaan vankilassa – ”Osastomme on kuin poikakoti!”

Ilja Janitskin on Vantaan vankilassa.
Mainos
Mainos päättyy

Kohutun MV-lehden perustajan Ilja Janitskinin kuulustelut Pasilan poliisivankilassa päättyivät huhtikuun lopussa. Nyt Ilja on ollut kuukauden päivät Vantaan vankilassa tutkintavankeudessa.

Vankilassa viruva Ilja Janitskin kehuu sellioloja – ”Oma kokki toi juuri pitsaa lounaaksi!”

Yhteydenpitorajoitukset ulkomaailmaan on purettu, ja Ilja odottelee ensi keskiviikkona alkavan oikeudenkäynnin alkua tavallisella osastolla.

– Olen viihtynyt täällä oikein hyvin. Meidän osastomme on vähän kuin poikakoti, Ilja kertoo.

41-vuotias Ilja on osastonsa toiseksi vanhin vanki. Hänet on tarkoituksella sijoitettu osastolle, jolla on vain suomalaisia, "ettei pääse syntymään konflikteja”. Vankeusaika on sujunut rauhallisesti.

Mainos
Mainos päättyy

Ilja Janitskinille syytteet salassapitorikoksista ja kiihottamisesta kansanryhmää vastaan – pysyy vangittuna!

Ärhäkkää suolistosyöpää sairastanut Ilja on toiveikas toipumisestaan.

– Toivon mukaan syöpä on nyt selätetty. Kemoterapian jäljiltä voimat ovat todella vähissä. Siksikin on hyvä olla vankilassa kuntouttamassa itseään. Muuten istuisin terasseilla, kun on näin hyvät ilmatkin.

Nyt puhuu hengestään Andorrassa taisteleva Ilja Janitskin: Kyljestäni vedettiin suolta ulos!

Ilja kehuu Vantaan vankilan lääkäreitä ja saamaansa hoitoa.

– Pasilan poliisivankilan lääkäri oli todella inhottava minua kohtaan. Hän mitätöi lähes kaikki lääkkeeni, enkä saanut aluksi kuin parasetamolia. Vasta viiden päivän päästä sain verenpainelääkkeet, mutta en muita. Syöpälääkkeistä ei kuitenkaan ollut kyse, vaan jälkitautien hoitoon määrätyistä lääkkeistä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan