Fanit järkyttyivät! Heidi Kyrö laittoi suvivirren uusiksi – ”Koettiin, että Suomi-neito on pilattu!”
Laulaja Heidi Kyrö, 42, ei ole neuvotellut levy-yhtiöiden kanssa vuoden 2011 jälkeen, kun Maja-albumi julkaistiin.
– Neuvottelut kariutuivat, kun levy-yhtiö ei pystynyt lokeroimaan minua tietyn genren artistiksi. En myy itseäni vain siksi, että voin olla isossa levy-yhtiössä.
Laulaja Heidi Kyrö avautuu musiikkibisneksen karusta ongelmasta: ”Tarjosin takuuvarmaa hittiä!”
Heidin mukaan iskelmäimago istuu tiukassa, vaikka artisti itse uusiutuisi. Hän otti askeleen kohti uutta julkaisemalla toukokuun lopussa Armasta aikaa -kappaleen räppäri Näkemyseron kanssa.
– Minua pyydettiin siihen mukaan, se on uusittu suvivirsi, tsemppibiisi kaikille koronan keskellä valmistuville.
Heidi Kyrö paljastaa: Näin hitti tehdään – ”Se on sitten eri asia, jääkö hitti ikivihreäksi!”
Rap-kappale järkytti Heidin uskollisia faneja.
– Kaikki tuntevat minut Suomi-neitona. Lukijapalautteessa koettiin, että Suomi-neito on pilattu, kun uusi kappale on räppi.