Avioeron raukeamisesta huolimatta Tarja Smura asuu erillään Markus-rakkaastaan – ”Yksinhuoltajan arki ei ole helppoa!”

Tarja Smura asuu poikiensa kanssa.
Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 1993 Miss Suomi Tarja Smura, 48, jätti sairaanhoitajamiehensä Markus Haapasalon kanssa viime keväänä avioerohakemuksen yhdessä, ja tuolloin pari myös muutti erilleen.

Tarja paljasti Seiskan haastattelussa, että avioerohakemus on rauennut, koska he eivät jättäneet kakkosvaihetta.

Tarja Smuran avioero raukesi: ”Iloitsen erityisesti lasten takia!”

Erillään asuvan pariskunnan uusioperheeseen kuuluu kolme lasta Tarjan edellisestä avioliitosta ja Markuksen Samuel-poika.

Tarjan esikoinen, 21-vuotias Angela, on jo muuttanut omilleen, ja Samuel asuu Markuksen kanssa. Tarja myöntää, että elämä kotona yksin kahden niin eri-ikäisen lapsen kanssa on välillä raskasta.

Mainos
Mainos päättyy
Tarjalla on ensimmäisestä avioliitostaan 22-vuotias Angela, 12-vuotias Gabriel ja 7-vuotias Raphael. – Lapset ovat muokanneet minusta sen, mitä olen.
Tarjalla on ensimmäisestä avioliitostaan 22-vuotias Angela, 12-vuotias Gabriel ja 7-vuotias Raphael. – Lapset ovat muokanneet minusta sen, mitä olen.

– Yksinhuoltajan arki ei ole aina helppoa. Maaliskuussa purskahdin itkuun, kun lapset kiukuttelivat peliajasta! Välillä turhautuu poikien nahisteluun, erityisesti kun itse pitäisi keskittyä johonkin tärkeään, kuten kirjoitustyöhön.

Ex-missi Tarja Smuran tyrmäävän kaunis Angela-tytär, 21, ei haaveile misseydestä - katso kuva! "Äidin menestys luo paineita"

Poikien kovistelu toi Tarjalle kuitenkin heti huonon omantunnon.

– Hetkellisen romahtamisen jälkeen pyysin heiltä heti anteeksi, ja kerroin, miten pahalta heidän riitelynsä tuntui. Olen pyrkinyt opettamaan lapsilleni, että tunteet saa ja pitää näyttää.

– Arjen kasvatusvastuun jakamista minulla on ikävä.

Tarja Smura avautuu talousahdingosta: ”Olemme eläneet makaronilla ja tonnikalalla!”

Mainos
Mainos päättyy

Tarja on kasvanut läheiseksi Markuksen 11-vuotiaan Samuelin kanssa, jonka on tuntenut yli puolet tämän elämästä.

– Hän kutsuu minua äidikseen, mistä olen hyvin onnellinen. Samuel oli viiden, kun hän tuli osaksi elämääni. Vuotta aikaisemmin hän oli menettänyt oman äitinsä.

– Pyrin näkemään Samua mahdollisimman usein. Hän käy samaa koulua poikieni kanssa, ja kuskaan heitä harrastuksiin ja haen koulusta.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan