Anna Puu 1,5 miljoonan talokaupoista: ”Ajattelimme, että mennäänkö läpällä katsomaan!”

Seiska kertoi heinäkuussa laulaja Anna Puun, 38, ja tämän tuottajapuolison Jukka Immosen, 42, tekemistä hulppeista talokaupoista. Koko kansan tuntema tähtipari hankki alkuvuodesta pääkaupunkiseudulta peräti 1,5 miljoonaa euroa maksaneen lukaalin.

1970-luvulla valmistuneesta ökykodista löytyy lähemmäs 500 neliötä. Reilun vuoden myynnissä olleesta ainutlaatuisesta asuinkompleksista pyydettiin alun perin 1,9 miljoonaa, mutta myyntihinta laski lopulta 400 000:lla.
– Ostimme talon vuoden alussa, ja remppaamme sitä nyt mieleiseksemme. Teemme siitä pikkuhiljaa itsemme näköistä, Anna avaa Seiskalle.
Annan mukaan muusikkopariskunnan ei edes alun perin pitänyt ostaa taloa. Poppari paljastaa katselevansa miehensä kanssa erilaisia taloprojektiohjelmia ja selaavansa säännöllisesti erilaisia myyntikohteita. Sieltä myös unelmien huusholli osui silmään.
– Eihän meillä ollut edes mitään aikomusta muuttaa uuteen kämppään. Mutta sitten tuollainen kohde vain sattui kohdalle, ja ajattelimme, että mennäänkö läpällä katsomaan. Sen jälkeen asiat vain johtivat toiseen, Anna naurahtaa.

Anna Puu avautuu miljoonakotinsa jättiremontista: "Se on nyt tabula rasa – täynnä mahdollisuuksia!"
– Jokin siinä talon tyylissä vain kolahti. Se edustaa sellaista alvaraaltomaista uusklassismia. Tietysti tällaiset peliliikkeet vaativat uskallusta – että ostaako itselleen täydellisen remppakohteen?