70 vuotta täyttänyt juoksijalegenda Lasse Virén on yhä täydessä iskussa: Teen edelleen maansiirtotöitä!

Lasse Viren täytti 70 vuotta.
Mainos
Mainos päättyy

Suomen kaikkien aikojen menestyneimpiin pitkän matkan juoksijoihin lukeutuva Lasse Virén täytti pyöreät 70 viime viikon maanantaina. Seiskan tavoittama syntymäpäiväsankari kommentoi merkkipäivän kuluneen rauhallisesti.

– Juhlin pienessä piirissä. Elämäni ei muutu erilaiseksi pyöreistä vuosista huolimatta, Lasse toteaa.

Lasse Virén hätkähdytti maailmaa vuonna 1972, kun hän voitti  10 000 metrin matkan kaatumisestaan huolimatta. Lisäksi hän teki uuden maailmanennätyksen.
Lasse Virén hätkähdytti maailmaa vuonna 1972, kun hän voitti  10 000 metrin matkan kaatumisestaan huolimatta. Lisäksi hän teki uuden maailmanennätyksen.

Ringa Ropo esitteli kuvankauniin Emma-tyttärensä: Häntä ei urheileminen kiinnosta!

Mainos
Mainos päättyy

Aktiivisena ja työteliäänä miehenä tunnettu juoksijalegenda ei ole jämähtänyt paikoilleen, vaikka kilometrejä on takana niin juoksuradoilla kuin auton ratissa.

Suku pyörittää maansiirtotöihin erikoistunutta firmaa, jossa myös Lasse työskentelee.

Lasse on ollut naimisissa Päivi-vaimonsa kanssa vuodesta 1976. Pariskunnalla on kolme aikuista lasta.
Lasse on ollut naimisissa Päivi-vaimonsa kanssa vuodesta 1976. Pariskunnalla on kolme aikuista lasta.

– En ole suoranaisesti eläkkeellä vaan teen töitä perhe-firmassamme tarpeen vaatiessa, hän kertoo.

Tennismiljonääri Jarkko Nieminen innostui kitaransoitosta: ”Voi mennä 10 vuotta, että minulta kuullaan jotain julkisesti!”

Parin vuoden takaisessa Jälkikaikuja-dokumentissa Lasse kommentoikin sitä, ettei voi tehdä niin pitkää päivää kuin haluaisi.

– Ajo- ja lepoajat tulevat vastaan. On koetettava sitten tehdä yrityksen oheistöitä. Niitä ei kukaan kontrolloi, hän kertoi tuolloin.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan