60 hehtaaria Kolumbiasta ostanut Kirsi Salo rakentaa viidakkobisnestään asiantuntijoiden avulla: Olen vetänyt puoleeni huippuammattilaisia!

Kirsi Salo Kolumbiassa.
Mainos
Mainos päättyy

Kirsi Salo muistetaan uutisankkurina ja Heikoin lenkki -ohjelman juontajana. Nyt Kirsi omistaa yli 60 hehtaaria metsää ja viidakkoa.

– Olen vetänyt puoleeni huippuammattilaisia. Jos olisin yksin, niin varmasti maitojuna kutsuisi. Olen myös ihan ok sen kanssa, etten voi tietää, mitä tästä lopulta tulee. Olen oppinut elämään epävarmuudessa.

Vain Seiskassa! Kirsi Salo esittelee 60 hehtaarin hulppeat tiluksensa Kolumbiassa: ”Tänne nousee viidakon valtakuntani” – kuvat!

Maata Kirsi osti Sveitsissä opiskelleen ekoviljelijä-biologin avulla, joka totesi Kirsin nähdessään: ”Olen odottanut sinua.” Elämä ohjasi taas, kuten Kirsi sanoo. Mies auttaa ja hoitaa Kirsin viljelmiä, jotta ne tuottavat tehokkaasti puhdasta satoa.

Kirsin mailla kasvaa yli tuhat hedelmäpuuta, enimmäkseen avokadoja, mutta myös runsaasti muita trooppisia hedelmiä: mangoja, papaijaa, passionia, ananasta, kahvia…

Mainos
Mainos päättyy

Heikoin lenkki -ohjelman Kirsi Salo, 50, paljastaa: Näin päädyin Kolumbiaan viidakon keskelle – ”Tapahtui iso, peruuttamaton muutos!”

– Kun kävelee metsässä, on ravinnon ympäröimä. Se on kaukana suomalaisesta viljelystä. Tässä on vallalla ikivanha food forest -ajattelu: kasvit ovat sekaisin metsässä ja hoitavat mahdollisimman pitkälle itse itsensä, tukevat, kosteuttavat, varjostavat ja lannoittavat toisiaan. Ruokametsässä ruoka on kerroksittain. Minulla on apunani suomalainen ruokametsäkonseptin huippuasiantuntija, Heikki Pylkkö.

Toki metsässä ja viidakossa elää eläimiäkin: hämähäkkejä, skorpioneja, mölyapinoita ja käärmeitä.

Kirsi matkusti Kolumbiaan marraskuun alussa. Vanha maalaistalo käy väliaikaisesta kodista.

– Taloon mahtuu viitisentoista henkeä. Siellä ei ole olohuonetta, vain makuuhuoneita. Siellä oleillaan ja ruokaillaan ulkona, terassilla ja viidakossa.

–Talokaupan mukana tuli yllättäen myös neljä hehtaaria kahvipensaita ja kahvinkäsittelylaitos! Ja muuli! Tässä on ollut hiukan opettelemista näiden asioiden haltuun ottamisessa. Onneksi kaikkea ei tarvitse tehdä itse, vaan tilalla on muutama palkattu työntekijä. Loppuvuoden kahvisadosta taitaa riittää enää omiin tarpeisiin, mutta jatkossa kahvia on tarkoitus myydä.

Ex-juontajakaunotar Kirsi Salo, 50, viihtyy Kolumbiassa sinkkuna: Kun jotain superkivaa tapahtuu, soitan ex-miehelleni!

Mainos
Mainos päättyy

Kirsi suunnittelee ekoarkkitehtien kanssa rakentavansa mailleen uuden, ekologisen talon.

– Se on muodoltaan kupoli. Näköala alas laaksoon on kerrassaan henkeäsalpaava. Se on henkinen kotini. Tarkoituksemme on biologiystäväni kanssa saada koko vuori meidän samanmielisten hoitoon ja metsittää jälleen rinteet kolumbialaisten jäljiltä. Santa Martan kaupungissa on puoli miljoonaa asukasta, ja heidän vetensä tulee meidän vuoriltamme. Ilman metsää vettä ei riitä.

Ei maa Kolumbiassakaan ilmaista ole, joskin edullista. Kirsi ei paljasta tarkkoja summia, mutta kuittaa rahoittaneensa Kolumbian-kaupat säästöillään.

– Pienet menot ja fiksut päätökset. Siinä reseptini. Olen tehnyt osakekauppaa sekä kiinteistö- ja maakauppaa Suomessa hyvällä menestyksellä. Kolumbiassa voin myös rahoittaa rakentamista myymällä maata, sillä hinnat nousevat vauhdilla. Amerikkalaiset ostavat jo kilpaa vuoren toispuoleisia maita.

Kirsi haluaa luoda mailleen hyvinvointi- ja retriittikeskuksen. Marraskuun puolivälissä ensimmäinen suomalainen ryhmä oli Kirsin vieraana, ja toinen on tulossa maalis-huhtikuussa.

Wau! Juontaja Kirsi Salo, 50, poseeraa yllättäen yläosattomissa: rohkea otos kerää ylistystä - kuva!

– Monen mielikuva Kolumbiasta on syntynyt huumeparoneista kertovista tv-sarjoista. Todellisuus täällä turistikohteissa on kuitenkin ihan toista. En ole kertaakaan pelännyt, Kirsi vakuuttaa.

Mainos
Mainos päättyy

– Kolumbian hintataso on lompakkoa hivelevä. Kojuista ja katukauppiailta voi ostaa 3 000 pesolla eli eurolla jos mimmoista syötävää. Lähdin matkaan pelkillä vaelluskengillä, sillä tulen aina tänne vain reppu matkatavarana. Läppärin lisäksi reppuun ei hirveästi mahdu vaihtokenkiä tai muutakaan.

Jouluksi Kirsi palaa Suomeen

– Olisin jäänyt tänne, jos pojat olisivat tulleet tälläkin kertaa Kolumbiaan jouluksi. Kotini on yhä Suomessa, mutta aion käydä Kolumbian-tiluksillani kolmisen kertaa vuodessa kuukauden, pari kerralla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
60 hehtaaria Kolumbiasta ostanut Kirsi Salo rakentaa viidakkobisnestään asiantuntijoiden avulla: Olen vetänyt puoleeni huippuammattilaisia!