10 vuotta sitten kuolleen ex-ministeri Urpo Leppäsen Ana-vaimo harvinaisessa haastattelussa Seiskalle: ”Tunnen surua päivittäin!”

Ana Leppänen
Mainos
Mainos päättyy

Urpo Leppäsen ja kuubalaisen tanssijan Ana Risquet'n romanssi oli aikansa kohusuhde, jota päiviteltiin 1980-luvun Suomessa.

Urpo oli SMP:n ex-kansanedustaja, joka istui eduskunnssa 1979–91. Työvoimaministerinä hän vaikutti hallituksessa 1983–87. Ana taas oli Urpoa 14 vuotta nuorempi kuubalainen yökerhotanssija.

Lempi leiskahti vuonna 1989, kun Urpo matkasi Santiago de Cuban Tropicana-klubille ja kohtasi kabareessa tanssineen Anan.

Muistatko takavuosien megakohun?! Ex-ministeri Urpo Leppänen jätti vaimonsa ja rakastui kuubalaistanssijaan – tuoreet kuvat tyrmäävästä Anasta Seiskassa!

Urpo ja Ana avioituvat vuonna 1990. Avioliitto oli ehtiväisen Urpon neljäs. Myös lapsia hänellä on neljä, joista Stefan-poika yhdessä Anan kanssa.

Mainos
Mainos päättyy
Ana kutsuu ex-ministeri Urpo Leppästä elämänsä mieheksi.  – Kaipaan yhdessäoloa Urpon kanssa, kymmenen vuotta leskenä ollut latinokaunotar sanoo.  Kuva on vuodelta 1992.
Ana kutsuu ex-ministeri Urpo Leppästä elämänsä mieheksi.; – Kaipaan yhdessäoloa Urpon kanssa, kymmenen vuotta leskenä ollut latinokaunotar sanoo.  Kuva on vuodelta 1992.

Menieren tautia sairastanut julkkispoliitikko menehtyi keuhkokuumeeseen 14. maaliskuuta 2010 vain 66-vuotiaana. Surijoiden joukossa oli myös neljäs lapsi, Stefania vuotta vanhempi poika, joka oli vasta vuotta aiemmin saanut kuulla, että Urpo on hänen biologinen isänsä.

Urpon kuoleman jälkeen Ana jäi asumaan perheen isoa omakotitaloa Forssaan. Kuubassa Ana on käynyt vuosittain, sillä siellä asuu hänen vanhin poikansa perheineen.

Urpon kuolemasta tuli juuri kuluneeksi kymmenen vuotta. Enää hyvin harvoin julkisuudessa esiintyvä Ana kertoo nyt Seiskalle viettäneensä muistopäivän Kuubassa.

– Muistelimme läheisteni kanssa täällä Kuubassa Urpoa ja kauniita yhteisiä aikojamme. Urpo oli hyvin tärkeä monille.

Muistatko nämä kuvat? Rahapula ajoi ex-ministeri Urpo Leppäsen ja Ana-rakkaan pornomalleiksi!

Ana myöntää kaipaavansa yhä Urpoa.

Mainos
Mainos päättyy

– Tunnen surua päivittäin, mutta samalla koen, että on aika mennä eteenpäin omassa elämässä surusta huolimatta. Kovasti teen töitä sen puolesta, jotta suru ei veisi voittoa, Ana huokaa.

– Tulen aina muistamaan ne upeat yhteiset hetket, jotka loimme ja saimme elää yhdessä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
10 vuotta sitten kuolleen ex-ministeri Urpo Leppäsen Ana-vaimo harvinaisessa haastattelussa Seiskalle: ”Tunnen surua päivittäin!”