Nina Mikkonen tunnustaa tv:ssä suunnitelleensa perhesurmaa - "Hoin itselleni, ettei mikään jatku ikuisesti"

Yle Perjantain 11.3. nähtävä jakso kantaa nimeä: Miten kohtaan sairauden? Studiossa on vieraana julkisuudesta tuttu Nina Mikkonen, joka menetti aviomiehensä vuonna 2017. Jaksossa on puhumassa myös psykologi Miranda Koskinen.
– Voin tällä hetkellä moniin hetkiin verrattuna paremmin, Nina Mikkonen muotoilee Yle Perjantain tiedotteessa viisi vuotta sen jälkeen, kun jäi leskeksi hoidettuaan miestään Timo T.A. Mikkosta vuosien ajan.
Nina Mikkosen elämä mullistui yllättäen, kun Timo T.A. Mikkonen sai kerralla useita aivoinfarkteja lokakuussa 2011. Hän sokeutui, menetti lähimuistinsa ja halvaantui. Nina Mikkoselle jäi omaishoitajuus, iso talo, 8- ja 9-vuotiaat pojat, yritys ja velat.
Sydäntä raastavimpia hetkiä olivat ne, kuin Timo T.A. havahtui tilanteeseensa ja pyysi Ninaa auttamaan häntä kuolemaan. Kaikkein synkimpinä aikoina Nina Mikkonen suunnitteli riistävänsä hengen ensin pojiltaan, sitten mieheltään ja lopulta itseltään.

Voimia hän ammensi omasta traagisesta lapsuudestaan: Ninan äiti oli selvinnyt samanlaisesta tilanteesta, kun perheen isä ampui itsensä Ninan ollessa 12-vuotias.
– Hoin itselleni, että muista, ettei mikään jatku ikuisesti. Ei hyvä eikä paha. Kun näin, että pojat kasvavat ja kehittyvät, tunsin suurta ylpeyttä ja toivoa siitä että kaikki on taistelun arvoista, Nina Mikkonen muistelee tiedotteessa.
Nina Mikkonen järkyttyi: Saimme peräämme kaikenlaisia vainoajia ja häiriköijiä
Ninan mielestä aikuisilla olisi paljon opittavaa siitä, miten lapset kohtaavat sairastuneen ihmisen:
– Lapsi hyväksyy tilanteen, on läsnä, puhuu asioista niiden oikeilla nimillä ja näkee myös karun hetken kauneuden.
Sekä hän että pojat ovat sairastuneet masennukseen. Mutta he ovat selvinneet.
– Minulla ei ole pojille muuta perintöä jättää, kuin henkinen perintö. Mutta siitä perinnöstä olen ylpeä: kaveria ei jätetä. Rakkaus on tekoja, se ei ole sanoja.
Sean Ricksin vieraana Perjantain jaksossa on myös psykologi Miranda Koskinen, joka työskentelee Husin syöpäkeskuksen psykososiaalisen tuen yksikössä ja Helsingin kaupungin sairaalassa saattohoito-osastolla.
Koskinen haluaisi uudistaa suomalaista lohdutuskulttuuria, jossa ihmiset usein hyvää tarkoittaen yrittävät suojella toisiaan niin, ettei asioista puhuta niiden oikeilla nimillä. Tai ne yritetään ratkaista tarjoten neuvoja ja vinkkejä.
– Kun emme puhu kuolemasta tai sairaudesta tai olemme niin kuin niitä ei olisikaan, ihmiset jäävät yksin huolien, kysymysten ja pelkojen kanssa, Koskinen sanoo tiedotteessa.
Nina Mikkonen avautuu tosi-tv-voitostaan: ”Kova koetus alapäälle”
Hän muistuttaa, että sairastumiseen voi kuulua myös suuttumus, katkeruus tai pelko.

– Eihän sairaus useinkaan jalosta ihmistä tai muuta persoonaa. Arvokkainta on aika, jonka antaa toiselle. On käytettävissä, kuuntelee ja kysyy, jos toinen haluaa puhua ja sietää tilannetta, vaikka se olisi itselle vaikeaa, Miranda Koskinen sanoo.
Roosa Maskosen ohjaama Perjantai-dokkari Kuolemansairas kertoo Katja Kuparista, joka sairastaa nopeasti etenevää ALS-tautia. Se surkastuttaa lihakset ja johtaa kuolemaan. Tautiin ei ole olemassa lääkitystä, eikä sen syytä tiedetä.
Katja asuu vielä toistaiseksi omillaan. Sairauden loppuvaiheessa, kun hän ei enää pärjää yksin, hän muuttaa tyttärensä luo ja tästä tulee äitinsä omaishoitaja.
– Epäilen, että se tapahtuu viimeistään kesällä, Katja sanoo.
Yle Perjantai: Miten kohtaan sairauden? Suora lähetys Yle Areenassa perjantaina 11.3. klo 16.30 ja Yle TV1:ssä samana iltana klo 21.05.