fbq
Rikos
19.05.2022 12:52
Teksti: Leena Ylimutka|Kuvat: Leena Ylimutka ja Seiskan arkisto
Perttu Pyynönen
Vantaan sellimurhasta syytetty jatkoi sekoiluaan: heilutteli keskisormea ja kieltäytyi tuomarin käskystä - näin hän puhui uhrista: "Olen kutsunut häntä koiraksi"
Rikos
19.05.2022 12:52
Teksti: Leena Ylimutka|Kuvat: Leena Ylimutka ja Seiskan arkisto

Itä-Uudenmaan käräjäoikeudessa on jatkettu tänään (19.5.) niin sanotun Vantaan sellimurhan käsittelyä.

Läpi oikeusprosessin toinen syytetyistä, 23-vuotias Perttu Pyynönen on aiheuttanut häiriötä oikeudessa.

Kaikki alkoi jo viime viikon tiistaina (10.5.), kun Pyynönen riuhtaisi yhtäkkiä esiin vaatteisiin kätketyn veitsen vaatteistaan ja alkoi riehua raivokkaasti.

Tänään erikoinen käytös on jatkunut.

Hän huuteli omituista koodikieltä toisen syytetyn, 19-vuotiaan Abshir Muyen kuulemisen aikana.

Lue myös: Vantaan sellimurhasta syytetty hihkui käräjäsalissa - huusi mystistä koodia

Heilutti keskisormea

Outo toiminta jatkui myös Pyynösen oman kuulemisen aikana.

Tuomarin vaatimuksista huolimatta syytetty kieltäytyi poistamasta huppuaan. Lopulta hänen asianajajansa ehdotti oikeudelle neuvottelutaukoa.

Pyynönen näytti myös median edustajille keskisormea käsittelyn aluksi.

Lopulta Pyynönen suostui ottamaan hupun pois päästään.

Lue myös: Sellimurhasta syytetty vanki riehui puukon kanssa oikeussalissa - katso raju kuvasarja puukkohyökkäyksestä!

Perttu Pyynönen
Perttu Pyynösen käytös oikeussalissa on kerännyt paljon huomiota.

"Mulla ei ollut niitä helvetin lääkkeitä"

Pyynönen kertoi kuulemisissaan tapahtumien kulusta mahdollisimman niukasti.

– Sain selville, että sellissä on seksuaalirikollinen. Minulle kerrottiin, että hän oli raiskannut 8-vuotiaan, Pyynönen kertoo.

Pyynösen väite ei pidä paikkaansa. Uhri oli tuomittu raiskauksesta ja kahdesta törkeästä lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä, mutta rikoksen uhrit olivat 14- ja 15-vuotiaita tyttöjä.

Pyynönen selitti olleensa matkasellissä jo valmiiksi kiihtyneessä mielentilassa. Olotilaansa hän selitti sillä, että oli menossa hovioikeuteen näkemään ”vasikoitaan”.

– Eikä mulla ollut niitä helvetin lääkkeitä, mies kertoi.

– Ennen Vantaalle tuloa olin ollut sumpussa ja hakannut nyrkillä kiviseinää, koska mulla oli niin paha olo.

Lue myös: Äiti kertoi Vantaan sellimurhan uhrin kehityshäiriöstä: "Ihan kuin olisi lapsi tapettu" - lähetti kirjeen vain päiviä ennen kuolemaansa

"Olen kutsunut häntä koiraksi"

Pyynönen myönsi pahoinpitelyn.

– Olen potkaissut häntä naamaan ja kuristanut, mutta mikään muu ei syytteessä pidä paikkaansa.

– Jos mulla ollut hänelle asiaa, olen kutsunut häntä koiraksi.

– En ole pakottanut juomaan mitään virtsaa.

Pyynönen kiisti tietäneensä mitään pesuaineen juottamisesta uhrille.

– Olen syyllistynyt väkivaltaan, mutta en tähän helvetin henkirikokseen.

– Enkä ole osallistunut vessaharjan peräaukkoon tunkkemiseen.

– Sormenjäljeni WC-harjaan on voinut tulla silloin, kun olen ojentanut harjan jollekin. Mutta en ole tiennyt, mihin harjaan tullaan käyttämään.

Yhtä ponnekkaasti Pyynönen kiisti osallisuutensa siihen, kun uhrin päähän laitettiin muovipussi.

– En tiedä mitään, olin silloin nukkumassa.

Lue lisää: Vantaan vankilasurma oli "erittäin raakaa ja julmaa väkivaltaa": viisi vangittu murhasta epäiltynä - uhri löytyi matkasellistä

Perttu Pyynönen
Aggressiivisesti käyttäytynyttä syytettyä oli vahtimassa neljä vanginvartijaa.

Taustalla tuomio

Pyynösen taustalta löytyy tuore tuomio murhan yrityksestä. Hänet on tuomittu entisen tyttöystävänsä uuden poikaystävän murhan yrityksestä.

Hän on saanut teosta 10 vuoden ja 6 kuukauden pituisen vankeusrangaistuksen, mutta tuomio ei ole lainvoimainen.

Myös toisella sellimurhasta ja -raiskauksesta syytetyllä 19-vuotiaalla Abshir Diini Muyella on rikostaustaa, hänet on tuomittu tapon yrityksestä.

Matkasellissä surmansa saanut oli tuomittu seksuaalirikoksista.

Lue myös: Epäily: Vanki surmattiin selliin Vantaan vankilassa - viisi henkilöä otettu kiinni