Podcast: Leonardo DiCaprio muisti lupauksensa Renny Harlinille - "Oonks mä sun mielestä mokannu?"

Elokuvaohjaaja Renny Harlin paljastaa Tuplakääk-juorupodcastin uusimmassa jaksossa kokemuksiaan Hollywoodin kulisseista.
Varsinaisessa Renny-fanikuplassa kesänsä viettäneet Enni Koistinen ja Kirsikka Simberg haastattelevat idoliaan innostuneina, ja utelevat ohjaajan seikkailuista elokuvamaailmassa.
Renny kertoo tarinan hänen ja näytteljä Leonardo DiCaprion yhteisistä muistoista. Renny sanoo miehen olevan "hyvä tyyppi", ja tutustui häneen vielä tämän ollessa todella nuori.
- Tuotin sellaisen 40 minuuttia pitkän yhdelle mun kaverille. Yhdelle naiselle, joka halusi olla ohjaaja, ja se oli hänen ensimmäinen ohjaustyönsä.
He tarvitsivat elokuvaan hyvän, nuoren pääosan esittäjän. Rooliin valikoitui tuolloin tuiki tuntematon Leonardo.
- Huomasin heti, että siinä tyypissä on ihan mieletöntä talenttia. Että sillä on ihan mielettömät mahdollisuudet, Renny kertoo podcastissa.
Projektin keskellä Renny muistaa makoilleensa päätähden kanssa nurmikolla, ja jutelleensa Leonardolle kaikesta.

- Sit mä sanoin, et hei, mä veikkaan et sust tulee ihan mielettömän iso. Sussa on jotain sellasta karismaa.
- Hän sanoi, et älä nyt naurata, et varmaan tuleekin, Renny paljastaa.

Kuinka ollakaan, Leonardosta tuli iso stara. Kaksikko kohtasi arviolta 15 vuotta myöhemmin Cannesin elokuvafestivaaleilla punaisella matolla yllättäen. He olivat Rennyn mukaan kuin vanhat kaverit.
- Halattiin ja kysyttiin et miten menee. Sit se kattoi mua vähän silleen lammasmaisesti vähän kulmiensa alta, ja oli silleen, et hei Renny, pidinkö sen lupauksen?
Leonardo oli aikoinaan luvannut Rennylle olla oma itsensä ja olevansa hyvä ympärillään oleville ihmisille.
- Hän herkistyi, ja oli ihan silleen, et... hän ajatteli kaikkia sen naisjuttuja ja muita tällasia, ja kysyi, et oonks mä sun mielestä niinku mokannu. Mä sanoin, että et tietenkään. Et susta on ihan positiivinen kuva. Ja se on ihan luonnollista, sä oot nuori mies, teet loistavia leffoja, ja oot kyl hoitanu homman hienosti.
Leonardosta oli kiva kuulla, että Renny ajatteli hänestä noin. Kirsikka ja Enni jäävät kuuntelemaan Rennyn tarinaa kiinnostuneena.
Johanna Harlin jättää hyvästit Euroopalle – Renny riensi paikalle siirappisen viestin kera
Renny vielä listaa luonteenpiirteitä, millainen Leonardo hänen mielestään on.
- Se on aina niinku tosi symppis, tosi kiva, ammattilainen, ja kiva ja reilu kaikkia ihmisiä kohtaan sen ympärillä.
- Mäkin herkistyn, Kirsikka huokaa.

- Leoooo, Enni hekumoi ja nauraa.