Piritta Hagman Keniassa – "Ilman toisiamme emme pärjäisi"

Naisten fysioterapiaan erikoistunut Piritta Hagman on parhaillaan tutustumassa Suomen World Visionin kohteisiin.
Piritta Hagman esittää hartaan toiveen bikineissä: Haluan matkustaa ja olla alasti
Piritta Hagman on raportoinut tarkkaan reissunsa käänteitä Instagramin tarinoissaan. Piritta on osallistunut matkaan, jossa hän tutustuu kohteisiin, jossa kärsitään esimerkiksi äärimmäisestä kuivuudesta ja nälänhädästä.
– Maisema muuttuu kokoajan kuivemmaksi ja karummaksi. Täällä ei ole satanut viiteen vuoteen kunnolla, kolmeen vuoteen ei viljelyyn riittävästi, viimeksi vain ihan vähän heinäkuussa, Piritta kirjoittaa Instagramissa Keniasta.
Iholla-sarjastakin tuttu Piritta pääsi myös tapaamaan paikallisia Turkanassa.
– Keniassa vieraita ei oteta vastaan kainosti, huomaamattomasti ja hiljaa, vaan juhlitaan niin että se tuntuu ytimessä asti. Parhaat vaatteet päällä ja tietenkin aina tanssien.
Piritta valittiin vuonna 2015 Sami Hedbergin kanssa Suomen World Vision -kummilapsijärjestön lähettilääksi.
Piritta Hagman yllättää: "Aloitin tämän aamun hakemalla viisumia"
Piritta on ottanut videoiden lisäksi kuvia matkastaan, ja päässyt myös kuulemaan rankkojakin tarinoita. Piritta kertoo, kuinka eräs perhe oli menettänyt kuivuuden takia elinkeinonsa, ja heidän 80 vuohestaan oli jäljellä enää seitsemän.
– Koska eläimillekään ei ole riittävästi vettä ja ravintoa, jäljellä olevat vuohet eivät tuota maitoa. Koko perhe näkee nälkää, Piritta kertoo mutta lisää perheen jakavan aina vähäisen vetensä vuohiensa kanssa.
– Kaikkialla oli kuolleiden vuohien ja kameleiden jäänteitä.
Seuraavassa tarinassa Piritta kuvaa naista ja kahta pientä lasta.
– Hänen miehensä oli lähtenyt "etsimään karjaa". Nyt kahden pienen lapsen äiti elätti paitsi itsensä ja lapsensa, niin myös anoppinsa ja veljensä vaimon, hän kertoo.
Piritta lähti reissuun viime viikonloppuna, ja kyseessä viikon mittainen matka.
– Seuraavat päivät kuluvat Suomen World Visionin kohteissa ja tutustuessa äärimmäisestä kuivuudesta ja nälänhädästä kärsivän Turkanan tilanteeseen, mutta myös alueisiin, joissa on saatu jo paljon aikaan. Onneksi, sillä kun on halua auttaa, on toivoa. Ilman toisiamme emme pärjäisi, Piritta kirjoitti matkasuunnitelmista Instagramissa.
Piritta Hagman avautuu paheistaan kohutun erohevosensa vierellä: Tauski opettaa