Meeri Koutaniemi hankki hyytävän tutkinnon - avautuu vaaratilanteesta

meeri koutaniemi
Mainos
Mainos päättyy

Valokuvaaja ja kuvataiteilija Meeri Koutaniemi, 35, yllättää uudella tutkinnollaan.

Sanna Marinin valokuvateoksenkin tehnyt Meeri Koutaniemi paljastaa, että hän on suorittanut hyytävän tutkinnon.

Tänään musta tuli virallisesti JÄÄSUKELTAJA! Huh, mikä mentaalimatka. Vuosia sitten aloin haaveilla siitä, mitä eniten pelkäsin. Voisinko sukeltaa jään alla? Meeri miettii Instagramissa.

Meeri kertoo julkaisussaan, ettei kaikki sujunut kuten oppikirjassa.

Mainos
Mainos päättyy

- Lähdin perjantaina yksin kahden päivän intensiivikurssille Viroon. Lauantaina teorian jälkeen vuorossa oli allasharjoitus. Harjoituksessa kävi ikävä käänne. Opettaja teki inhimillisen virheen ja sekoitti keskenään mun kaksi eri happiventtiiliä ja sulki niistä väärän. Happi loppui ja paniikki alkoi.

- Kommunikoin opettajalle, että tarvitsen häneltä varahappea, ja hän riuhtaisi vararegulaattorin omasta taskustaan. Emme kuitenkaan kumpikaan muistaneet puhdistaa sitä vedestä, joten vedin keuhkoihin hapen sijaan vettä. Seuraavaksi muistan vain päässeeni pintaan.

Kokemus oli rankka.

Ahdistus ja hätä hukkumisesta oli lamaannuttava kokemus. Halusin luopua heti koko ideasta sukeltaa jään alla - tai ylipäätään sukeltaa enää tulevaisuudessa. Hengittelin hetken altaan reunalla ja päätin, että kokeillaan nyt uudestaan. Tärkeää oli, että pystyimme jälkikäteen opettajan kanssa purkamaan koko virhe- ja pelkotilanteen keskustelemalla.

Valokuvaaja Meeri Koutaniemeltä sydäntäsärkevä päivitys - suuri suru: "Kaikki tapahtui liian äkkiä

Meeri julkaisi päivityksessään neljä kuvaa ja yhden videon. Samalla hän kertoi sinnikkyydestään.

Mainos
Mainos päättyy

Eilen illalla ajattelin, että menen sunnuntaina jäälle katsomaan, mitä intuitio sanoo. Mennäkkö vai eikö mennä - antaa hetken päättää. Lopputuloksella ei ollut väliä, vaan sillä, että olin ollut jo pelkoni ytimessä. Enhän minä ole suorituskeskeinen ihminen... (enpä)!

- Puin kuivupuvun päälle ja asettelin happipullon selkään. Hypättiin opettajan kanssa avantoreikään. Yhtäkkiä olinkin jo hiljaisuudessa jään alla, oman hengitykseni seurassa, tuntemattomassa ulottuvuudessa. Kuivupuku kutistui paineen myötä vesitiiviiksi kuoreksi, jonka sisällä ihmettelin ympäröivää todellisuutta. Katselin auringonsäteitä, jotka veistivät valon veden läpi avantoaukosta pohjaan asti. Ne pitkät minuutit olin irrallaan kaikesta.

Tarinalla oli kuitenkin onnellinen loppu.

Tämmönen on onnellisen ihmisen naama. Parasta tässä kaikessa ei ollut se, että selätin pelkoni, vaan se, että yllätin itseni. Pelko jään alle menemisestä oli pelkoa tyhjyydestä, kuolemasta. Mutta pelon takana oli piilossa elossa olemisen suunnaton ilo ja ihme. Aika moneen hulluun asiaan ihminen pystyy! Kiitos vesi, oot opettajista paras.

Meeri Koutaniemi selätti monille tutun vaivan - yllättävä lääke löytyi läheltä

meeri ja sami
Meeri on naimisissa muusikko Sami Yaffan, 59, kanssa.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan