Martina Aitolehti, 39, erosi tammikuussa ex-jääkiekkoilija Hannu Pikkaraisesta noin vuoden seurustelun jälkeen.
Martina selvitti suhteen päättymistä someseuraajilleen maaliskuussa.
– Asiat eivät ole niin yksiselitteisiä. Mulla on paljon asioita kesken omassa päässä ja yksinolo on mulle välttämätöntä just nyt.
Kohukaunottaren yksinolo ei kestänyt kauaa, sillä vain kuukautta myöhemmin Seiska uutisoi Martinan löytäneen lohtusutinaa Tanskasta Jesper Backerin kainalosta.
Suhde eteni pikavauhtia
Martinan ja Jesperin suhde on edennyt pikavauhtia.
Huhtikuun lopulla Martina matkusti Tanskaan, jossa julkkisyrittäjä Jesper esitteli uudelle kullalleen kotimaansa parhaita puolia.
Jo tuolloin oli selvää, että Martina ja Jesper ovat tutustuneet toisiinsa huomattavasti aiemmin. Pääsiäisenä Martina sai rakkaudentäyteisiä someylistyksiä tanskalaiskomistukseltaan.
Yhteinen lemmenloma
Toukokuussa rakastavaiset eivät enää piilotelleet tunteitaan vaan kuhertelivat avoimesti.
Lemmekkäät aatokset näkyivät myös molempien somekanavilla, ja pariskunta oli päättänyt lähteä yhteiselle lemmenlomalle Mallorcalle.
– Menen heti tämän punaisen maton jälkeen suorinta tietä lapseni luo kotiin. Lähden aikaisin huomenaamulla Mallorcalle treenaamaan, Martina kertoi Seiskalle Kultainen Venla -gaalassa.
Pian Martinan ja Jesperin sometilit täyttyivät hulppeista kuvista Välimeren maisemissa, sillä he ikuistivat pyöräretkiään ahkerasti.
– Olen niin valmis uusiin pyöräilyseikkailuihin, Martina hehkutti vihjailevasti.

Hellät hetket kentällä
Martinan ja Jesperin lemmenloman hellät hetket näkyivät myös Palma de Mallorcan lentoasemalla. Rakastavaiset nojailivat toisiinsa, eikä kenellekään kanssamatkustajalle jäänyt epäselväksi, että kyseessä oli umpirakastunut pari.
He kulkivat lentoasemalla käsi kädessä, Jesper ohjaili kädellään Martinaa hellästi selästä ja lopulta kietoi tuoreen kultansa karhunsyleilyynsä.
Katso paparazzikuvat julkkispariskunnan kuhertelusta perjantaina ilmestyneestä Seiskasta!
TILAA SEISKA TÄSTÄ!