Apua Ukrainan sotaan! Kalle Palander ja vaimo Riina-Maija avaavat kotinsa ovet pakolaisille

Kalle ja Riina-Maija Palander
Mainos
Mainos päättyy

Entinen alppihiihtäjä Kalle Palander ja hänen vaimonsa Riina-Maija Palander haluavat tehdä hyväntekeväisyyttä Ukrainan sodan pakolaisille.

Alkuviikosta Riina-Maija ilmoitti Instagram-sivullaan, että perhe luovuttaa Virossa olevan Ontikan kartanon hevostilan ukrainalaisten pakolaishevosten ja heidän omistajiensa käyttöön.

Ukrainan sota löi mielen matalaksi! Näin Ville Haapasalo viettää viisikymppisiään: "Nykyään joudun turvautumaan..."

- Ajatuksemme ovat niiden ukrainalaisten luona, jotka joutuvat pakenemaan kotoaan. Jos tiedät perheen, joka tarvitsee turvallisen paikan, haluamme auttaa jos pystymme, kartanon Facebook-sivuila sanotaan vapaasti suomennettuna.

Mainos
Mainos päättyy

Kalle ja Riina-Maija hankkivat Ontikan kartanon vuonna 2011. Se sijaitsee Kohtlan kunnassa Koilis-Virossa. Päärakennus on valmistunut 1700-luvulla, ja siihen kuuluvat muun muassa hevostalli.

Katso kuva! Kalle Palander biletti vieraassa naisseurassa - samalla Riina-Maija juhli omia synttäreitään

Viime vuosina Ontikan kartano on ollut avoinna turisteille. Palanderit ovat pitäneet siellä majoitustoimintaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan