Anita Hirvonen pitää painonsa kurissa: ”Kieltämättä jääkaappi kutsuu liian tiuhaan”
Lunta on tupruttanut kinoksiksi Hausjärvelläkin, missä Anita Hirvonen, 76, asuu vanhassa viehättävässä kansakoulussa. Onneksi laulajan ei tarvitse tarttua kolaan, sillä naapuri hoitaa lumityöt.
1960-luvulta saakka suomalaisia viihdyttänyt iskelmälegenda on viime vuodet ollut poissa julkisuudessa. Hän on erakoitunut omasta tahdostaan ja viettänyt rauhallista eläkeläiselämää, keskittynyt terveyteensä ja kuntoutumiseensa.
Erakoituneen Anita Hirvosen erikoishaastattelu Seiskassa: Sain terveyteni takaisin
Päivät kuluvat rauhallisesti. Anita kertoo käyvänsä säännöllisesti vesijuoksemassa Riihimäen uimahallissa.
– Se on hyvää kuntoilua eikä rasita niveliä. Minulla on kotona myös juoksumatto, jolla treenaan. Olen ollut aina kova juoksemaan. Monesti ennen keikkojakin viiletin metsäteillä kilometrikaupalla. Elämässä pitää olla liikettä.
Ex-mies auttaa arjessa – Anita Hirvonen asuu kansakoulussa: Kotona piisaa vilskettä
Toisinaan Anita käy huoltoasemalla lounaalla, ja sosiaalisena persoonana hän tykkää sielläkin jutella ihmisten kanssa.
– Ruokakaupassakin seurustelen mielelläni myyjien kanssa, Anita nauraa.
– Minähän en ruokaa paljon tarvitse. Jouluksi on turha ostella hirveitä määriä yksinäni syötäväksi. Yhtenä jouluna tilasin kalkkunoita sun muuta, mutta roskiin ne lopulta menivät.
Anita Hirvonen katosi julkisuudesta - tältä hän näyttää nyt
Anita ei syö punaista lihaa juuri lainkaan. Paino on pysynyt kurissa.
– Olen pyrkinyt nyt noudattamaan fiksua ruokavaliota, vaikka kieltämättä jääkaappi välillä kutsuu liiankin tiuhaan.
Tilaa Seiska tästä!
Oletko jo tilaaja? Lue tuoreimman Seiskan digilehti lomakkeella.