Kuvat! Ruotsin prinsessa Victoria häikäisi Japanin keisarin kruunajaisissa – asuvalinta korosti treenattua vartaloa!

Japanin keisari Naruhiton kruunajaisissa naiset pistivät parastaan asuvalinnoissaan, mutta yksi vei kirkkaan voiton.
Kruununprinsessa Victoria edusti Ruotsia yhdessä isänsä, kuningas Kaarle Kustaan kanssa. Vickanin sähkönsininen asu oli taidokkaasti leikattu ja korosti tulevan kuningattaren treenattua ylvästä vartaloa.


Bhutanin kuningas Jigme ja kuningatar Jetsun Pema olivat pukeutuneet perinteisiin kansallispukuihin. He osallistuvat harvoin eri maiden valtiollisiin tilaisuuksiin.

Normaalisti Espanjan kuningatar Letizia on se upein ilmestys juhlissa kuin juhlissa, mutta nyt hän teki poikkeuksen ärhäkällä puutarha-aiheisella luomuksellaan. Hän ilmeisesti halusi kunnioittaa asullaan Japanin kuuluisaa kirsikankukkaloistoa.
Oho! Espanjan kuningatar kohautti pukeutumisellaan: Letizia edusti läpinäkyvässä puserossa – kuvat!

Espanjan kuningas Felipe käyttäytyi hyväntavan vastaisesti ja räpläsi kännykkäänsä pitkän kruunajaisseremonian aikana. Letizia patisti miestään pistämään kännykän taskuun.

Japanin uudella keisari Naruhitolla, 59, ja keisarinna Masakolla on vain yksi tytär Aiko, joten hänen jälkeensä valtaistuimelle nousee pikkuveli Fumihito tai hänen poikansa Hisahito.

Kruunajaisissa oli 2 000 kutsuvierasta. Heidän joukossaan olivat myös Suomen tasavallan presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio, joka piipahti matkallaan myös Japanin Muumimaailmassa.
Itsenäistä Suomea juhlitaan - Helsinki täyttyy kuninkaallisesta loistosta!
Hollannin kuningaspari Willem-Alexander ja Maxima edustivat hymyssä suin. Maxima kuuluu Euroopan seuratuimpien pukeutujien joukkoon, mutta tämä asu – varsinkin jättikukkapäähine – ei kuulu hänen parhaimpiinsa.