Frederik lensi veljensä luo! Tanskan prinssi Joachim toipuu hitaasti aivoverenvuodosta – kuva!

Tanskan prinssi Joachim sai heinäkuun lopulla avioverenvuodon kesken Felix-poikansa 18-vuotisjuhlien. Sairauskohtaus sattui perheen Cayx’n linnassa Etelä-Ranskassa. Paikalla olivat sekä nykyinen vaimo Marie että ex-vaimo Alexandra, jotka osasivat toimia ripeästi, kun prinssi alkoi menettää tajuntaansa. Ambulanssi ehti Toulousen kaupungista nopeasti paikalle, ja Joachim pääsi liuotus- ja leikkaushoitoon.
Tanskan hovi on pyytänyt prinssille toipumisrauhaa. Se on julkaissut vain yhden kuvan toipilaasta sairauskohtauksen jälkeen yhdessä Frederik-veljensä kanssa. Isoveli lensi tervehdysvierailulle vasta kolme viikkoa kohtauksen jälkeen, mutta tapaamisen sanottiin piristäneen prinssin apeaa mieltä.

Hovin julkaisemassa veljeskuvassa kovasti laihtuneen Joachimin kädet ovat velttoina sivuilla, eikä häntä ole nähty seisomassa, mikä on saanut monet uskomaan hänen halvautuneen ainakin osittain.
Tanskalaislähteet kertovat aivoveritulpan syntyneen pitkäaikaisesta stressistä, jonka aiheutti perheen pysyvä muutto Ranskaan sekä vaikeudet löytää Joachimin arvolle sopivaa työpaikkaa.

Joachimin oli tarkoitus aloittaa uusi pesti sotilasasiantuntijana Tanskan Pariisin-suurlähetystössä elokuussa, mutta toipuminen on vielä pahasti kesken. Tanskalaiset epäilevätkin, ettei koko totuutta prinssin voinnista ole kerrottu julkisuuteen. Epäilyksiä herättää myös se, ettei Marie-vaimo lapsineen jätä Joachimia hetkeksikään pelkästään hoitohenkilökunnan hoteisiin. Vaimo näet pelkää miehensä aivoveritulpan uusiutuvan.
Yhtenä prinssin aivoveritulpan aiheuttajana saattoi olla myös ahkera tupakointi, jota hän äitinsä, kuningatar Margareetan kanssa harrasti ahkerasti. Prinssi teki tupakkalakon 50-vuotispäivnsä kunniaksi vuosi sitten.