Turussa kohoteltiin kulmia - Petteri Orpon kuntoilu keskeytyi

Pääministeri herätti huomiota paikallisella kuntosalilla.
Pääministeri Petteri Orpo suuntasi lauantaina (28.12.) kuntosalille rehkimään.
Arkistovideolla Suomen entinen pääministeri Sanna Marin:
Tarkkasilmäinen Seiskan lukija oli treenaamassa turkulaisella kuntosalilla, kun hän äkkäsi treenaajien joukosta tutun näköisen herran.
Tummansiniseen t-paitaan ja mustiin urheiluhousuihin pukeutunut mies oli kuin olikin Suomen pääministeri Petteri Orpo.
- Kuntosalilla oli aika rauhallista joulun jäljiltä, joten Petteri sai olla salilla melko rauhakseen. Itse huomasin kyllä heti, että nyt on tutun näköinen kaveri! Turusta raportoidaan.

Petteri vietti aikaa salilla ainakin tunnin verran, mutta aikaa kului herran harmiksi myös muuhun kuin raudan pumppaamiseen.
- Pääministeri keskittyi kovasti puhelimeensa, joten treenin teho ei ollut ehkä tällä kertaa paras mahdollinen.
- Mahtoivatko työasiat painaa päälle, niin meni huomio sinne puhelimeen toistuvasti.

Orpoa on työllistänyt viime päivien aikana muun muassa Viron ja Suomen välillä katkennut sähköyhteys Estlink 2. Katkos johtuu kaapelivauriosta ja sen aiheuttajaksi epäillään Cookinsaarten lipun alla seilaavaa Eagle S -öljysäiliöalusta.
Petteri Orpo osallistuikin toissa päivänä kaapelivauriota koskevaan tiedotustilaisuuteen Pasilan poliisitalolla.
Aiemmin tällä viikolla Petteri toivotteli rauhallista joulua someseuraajilleen pääministerin virka-asunnolta Kesärannasta. Julkaisemassaan Instagram-kuvassa herra hymyilee keittiöveitsi tanassa ja salaattikulho kädessä vaimonsa vierellä.