Taas uusi konkurssi! Janne Katajan ja Aku Hirviniemen yhteisyrittäjyys loppui karusti

Taas uusi konkurssi! Janne Katajan ja Aku Hirviniemen yhteisyrittäjyys loppui karusti

Riihimäkeläiskaksikon kesä jatkuu mollivoittoisena, kun heidän siirrettäviä vessoja ja sorsasaunoja vuokraava yrityksensä meni nurin.

Mainos
Mainos päättyy

Janne Katajan ja Aku Hirviniemen vuonna 2015 perustama Biomaja Nordic Oy on mennyt konkurssiin.

Asia käy ilmi Kanta-Hämeen käräjäoikeudesta, jonne firman hallituksen kokouksen jälkeen toimitettiin konkurssihakemus 26.6.2024.

Kyseessä on jo toinen Akun ja Jannen perustama firma, joka on mennyt nurin lyhyen ajan sisällä. Seiska uutisoi huhtikuussa kaverusten tuotantoyhtiö Hihhihhiin konkurssista.

Hehkuttivat sorsaveneitä

Biomaja Nordicin bisnesideana on ollut muun muassa vuokrata siirrettäviä vessoja sekä sorsasaunaveneitä.

Mainos
Mainos päättyy

Vuonna 2015 ystävykset kertoivat Seiskalle hankkineensa myynti- ja valmistusoikeudet sorsalta näyttäviin saunaveneisiin.

Saunaveneiden avulla oli tarkoitus laajentaa Biomaja Nordicin bisnestä. Kaikki sai alkunsa siitä, kun Janne huomasi sorsia valmistaneen Fin Duckin valmistus- ja myyntimuottien olevan huutokaupattavana netissä.

– Sorsaveneet vaikuttivat hauskoilta ja hilpeiltä. Aiomme maalauttaa sorsia myös pinkeiksi, jolloin niistä tulee ankkoja, Janne kertoi suunnitelmistaan Seiskalle vuonna 2015 antamassaan haastattelussa.

– Maailmassa tehdään kaikkea hullunkurista. Kyse on kylähulluhommista, Janne kommentoi laajentumissuunnitelmia.

Vuonna 2019 Aku ja Janne palkittiin Riihimäellä vuoden yrittäjinä. Viittä vuotta myöhemmin firma oli konkurssissa ja sillä oli niskassaan 7,7 miljoonan euron velat.
Vuonna 2019 Aku ja Janne palkittiin Riihimäellä vuoden yrittäjinä. Viittä vuotta myöhemmin firma oli konkurssissa ja sillä oli niskassaan 7,7 miljoonan euron velat.
Mainos
Mainos päättyy

Pankki suurin velkoja

Firman hallitus, josta Aku jättäytyi pois jo kaksi vuotta sitten, teki kesäkuun 19. päivän kokouksessa päätöksen konkurssiin hakeutumisesta.

Syynä oli maksukyvyttömyys.

Yhtiökokouksen pöytäkirjassa todetaan, että yhtiöllä oli velkaa noin 40 144 euroa. Varoja firmalla oli vain 2 101 euroa.

Yhtiön suurimmat velkojat ovat Nordea pankki (15 500 euroa), Finnvera (joka on Nordea-lainan takaajana), konkurssiin hakeutunut Hihhihhii (22 436 euroa) eräs yksityisyrittäjä (1 308 euroa) sekä Akun ja Jannen Kajaaniin sijoittama kiinteistöosakeyhtiö Kajaanin Katajatalo (900 euroa).

Vaikka Aku onkin jättäytynyt firman hallituksesta pois, hän oli yksi konkurssihakemuksen allekirjoittajista.

Suvulta vetoapua

Biomaja Nordic on ollut vahvasti Aku ja Jannen perheyhteisön hallinnassa, aivan kuten myös konkurssiin ajautunut Hihhihii oli.

Mainos
Mainos päättyy

Kun Aku jättäytyi pois Biomajan Nordicin hallituksesta, hänen tilalleen tuli Rauli-isä. Firmassa puheenjohtajan nuijaa heiluttaa puolestaan Jannen Pekka-isä.

Järjestely on samankaltainen myös heidän lukuisissa asunto-osakeyhtiöissä. Myös Akun siskonmies, kansanedustaja Aino-Kaisa Pekosen (vas.) Henri on mukana edelleen Outokummussa sijaitsevan kiinteistöyhtiö Hovilankatu Oy:n hallituksessa.

Eri teille

Aku ja Janne jatkavat yrittämistään omissa firmoissaan ilman kaverin tukea.

Vuosien ajan Aku ja Janne olivat tiivis parivaljakko. He ovat antaneet lukuisia yhteishaastatteluja uusista bisnesideoistaan.

Yhteisyrittäjyys alkoi vuonna 2002 tuotantoyhtiö Hihhihhiissä. Yhtiö laajentui vuosien aikana useilla eri toimialueilla, elokuva- ja tv-tuotantojen lisäksi yritys vuokrasi omistamiaan kiinteistöjä eri puolilla Suomea, tarjosi palkka- ja laskutuspalveluja sekä pyöritti lelukauppaa.

Parhaimmillaan firman palveluksessa oli 15 työntekijää.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan