Pekka Haavistolla yllättävä vastaanotto Rovaniemellä – kuva
Presidenttiehdokas kiertää maakuntia kalastelemassa äänestäjiä.
Rovaniemeläiset ujostelivat menneellä viikolla Helsingistä kotoisin olevaa pressaehdokasta Pekka Haavistoa, joka kiertää maakuntia kalastelemassa äänestäjiä.
– Kävelykatu kuhisi ihmisiä, mutta Pekan puheille ei ollut ruuhkaa, Lapista raportoidaan.
Pekka Haavisto kertoo miksi ei käynyt armeijaa: "Tuntui pakottavalta tehdä valinta"
Vähän ennen joulua Pekka oli matkalla Ahvenanmaalle, mutta reissu peruuntui luonnonvoimien takia. Presidenttiehdokas ja hänen Antonio-rakas istuivat jo lentokoneessa, kun tieto lennon peruuntumisesta tuli. Syynä oli luonnon järjestämä lumimyräkkä, joten lento tyssäsi jo Helsinki-Vantaalle.
Pekka Haaviston lento peruuntui lumimyräkän vuoksi – pysäyttävä kuva
Pekkalla ja Antoniolla on takana suhdetta jo huimat 26 vuotta. Tällä hetkellä miehet elävät kiireisiä aikoja, kun Pekka on mukana presidenttikisassa, ja Antonio avasi loppuvuodesta oman House of Flores -kampaamonsa.
Seiska tapasi pariskunnan kampaamon avajaisissa.
Antonio Flores kauhistelee Pekka Haaviston kauneusrutiinia
Pitkän uran kampaajana tehnyt Antonio on vastuussa Pekan hiustyylistä. Kuontalo pysyy suhteellisen siistinä, mutta Antoniota kismittää eräs seikka miehensä kauneusrutiinissa.
– Pekka käyttää paljon geeliä, vaikka pyydän, ettei hän käyttäisi sitä. Geeli ei ole enää hyvä, Antonio kertoi Seiskalle marraskuussa.