Näin Isaac Sene ja Kastanja Rauhala viihtyvät yhdessä

Vaikka Isaacin ja Kastanjan yhteiset tanssit eivät ole TTK:n jälkeen jatkuneet, on kaksikko löytänyt toisen tavan treenata yhdessä.
Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa viime syksynä ihastuttaneet artisti Isaac Sene ja tanssija Kastanja Rauhala ovat valssien ja sambojen jälkeen jatkaneet yhteisiä treenejä.
Katso video – Isaac ja Kastanja paljastavat Seiskalle kokkausmokansa:
Tanssilattia on kuitenkin saanut väistyä astetta raivokkaamman tekemisen tieltä.
– Olemme käyneet yhdessä nyrkkeilemässä, Kastanja paljastaa Seiskalle.
Laji on Isaacille tuttu ja hän kertoo harrastaneensa joskus nyrkkeilyä aktiivisemminkin.
– Vedän yhä välillä treenejä frendeilleni, ja Kassu on ollut pari kertaa messissä. Se on mennyt hyvin, artisti kertoo.
Hurahdin tanssiin
Yhteinen tanssiharrastus on ehkä historiaa, mutta Isaac hurahti TTK:n myötä tanssin vietäväksi. Hän on käynyt tanssimassa salsaa ja bachataa.
– Sosiaaliset tanssit ovat supersiisti juttu. Suomalainen kulttuuri on normaalisti niin jähmeä, että on kivaa tanssia ihmisten kanssa. Siinä ollaan lähekkäin ja on pakko rentoutua. Se on tapa kommunikoida, Isaac kuvailee.
Artisti on muutenkin urheilullinen. Hän ei viihdy pelkästään punttisalilla, vaan kehittää monipuolisesti erilaisia taitoja uimisesta voimaharjoitusten kautta juoksemiseen.
– Olisi siistiä, jos vielä 60-vuotiaana pystyisi tekemään asioita sillä tavalla huoletta. Se on yksi unelmistani, ja sen mukaan pyrin elämään.

Vastakkain keittiössä
Nyt parivaljakko astuu parrasvaloihin aivan uuden asian äärelle – he lähtevät kokkaamaan. Isaac ja Kastanja nähdään syksyllä alkavassa Kokkisota-ohjelmassa, jossa he pääsevät ottamaan mittaa toisistaan.
– On hauskaa osallistua tähän Isaacin kanssa, koska olemme aina ennen olleet samalla puolella. Nyt olemme vastakkain! Kastanja tunnelmoi ennen kuvausten alkua.
– Joudun mukavuusalueeni ulkopuolelle, Isaac myöntää.
– En tee kovinkaan monipuolisesti safkaa, mutta kotiruoka on ihan parasta.
Kastanja kertoo mieltävänsä itsensä ihan passeliksi kokiksi.
– Tykkään kokata. Preppaan arjessa paljon aterioita, koska liikun niin paljon työni puolesta. Ystävien kanssa teemme haastavampiakin juttuja.

Olen edelleen sama ihminen
Kastanja nousi tanssijana suuren yleisön tietoisuuteen TTK:n edellisen kauden myötä. Ohjelman jälkeen Kastanjan arki muuttui tyystin.
– Elämäni näyttää tosi erilaiselta kuin vuosi sitten. Silloin olin korporaatioduunissa, nyt olen yrittäjä. Olen nauttinut tosi paljon siitä, että saan itse päättää miltä työni näyttävät, hän kertoo.
Julkisuuteen nouseminen ei kuitenkaan toistaiseksi näy Kastanjan jokapäiväisessä elämässä.
– Olen kuitenkin edelleen sama ihminen, mutta nyt vain useampi tietää minut. Eniten se näkyy someseuraajien määrässä, ja saatan hämmentyä tosi paljon siitä, jos joku vaikka kehuu minua somessa, hän nauraa.

En haaveillut TTK:sta
Pesti Tanssii tähtien kanssa -opettajana ei ollut Kastanjan pitkäaikainen haave, vaan hän tähtäsi aivan muunlaiselle polulle.
– Keskityin voimakkaasti omaan uraani, kilpailuun ja menestykseen. Sitten lopetin kilpaurani ja lähdin vuodeksi matkustelemaan. Kun tulin takaisin, mietin, mitä elämälläni tekisin.
TTK-tuomarina tuttu Jukka Haapalainen oli taannoin Kastanjan opettaja, joten hän tarttui tuumasta toimeen ja lähetti rohkeasti ääniviestiä. Hommat lähtivät rullaamaan.
– Olen miettinyt paljon sitä, että pitää uskaltaa sanoa asioita ääneen. Omista unelmista täytyy puhua ja asioita on edistettävä itse, koska harvoin kukaan tulee hakemaan kotiovelta.
Suhteen laatu puhuttaa
TTK:n jälkeen yhdessä liikkuneen kaksikon suhteen laadusta on ollut runsaasti spekulaatioita. Heidät on yhdistetty toisiinsa romanttisessa mielessä, mutta kumpikin on vetänyt sen linjan, että yksityisasiat saavat pysyä yksityisinä, eivätkä he ole halunneet ottaa kantaa huhuihin.
Sama linja pitää edelleen.
– Mikään ei ole muuttunut, Isaac sanoo hymyillen.
– Tulemme toimeen, täällä ollaan ja kaikki on hyvin.
