Kaurakuningas JP Kukkosen rötösrouva-Nettaa epäillään uusista rikoksista

Seiskan tietojen mukaan rötösrouvaa epäillään nyt kavalluksesta, kiristyksen yrityksestä ja varkaudesta.
Kauramaitojuomalla rikastuneen Juha-Petteri ”JP” Kukkosen, 44, ja ex-vaimo Netan, 29, tilanne on ajautunut siihen pisteeseen, että Helsingin rikospoliisi selvittää kohusuhteen aikaisia ja avioeron jälkeisiä tapahtumia.
Seiskan tietojen mukaan Netasta on kirjattu useita rikosilmoituksia, joissa kaikissa on asianomistajana kaurakuningas. Seiska tavoitti JP:n, joka vahvisti asian.
– Koska avioerosta on kulunut jo aikaa, niin en kommentoi enää ex-vaimooni liittyviä asioita julkisuudessa. Koska ne tulevat kuitenkin julkisiksi, niin olisi hölmöä lähteä niitä kiistämäänkään. Juristini ohjeiden mukaan voin siis myöntää olleeni kuulusteluissa asianomistajan roolissa, JP lausui.

JP Kukkonen sai miljoonien arvoisen ökyasuntonsa myytyä - uskomaton neliöhinta - kuvat!
Luksuslaukuista rikosepäily
Juttujen esitutkinta on vasta alkuvaiheessa, mutta poliisi on jo suorittanut kuulusteluja. Seiskan tietojen mukaan JP oli viime viikolla Pasilan poliisissa kuulusteluissa useita tunteja.
Netan epäillään syyllistyneen kavallukseen lokakuun lopussa, kun hän työskenteli helsinkiläisessä luksuslaukkuja myyvässä putiikissa.
Liikkeessä oli myynnissä JP:n omistamia luksuslaukkuja. Kun ne saatiin myytyä, rahat ohjautuivat kaikkien yllätykseksi Netan pankkitilille, vaikka niiden piti mennä sovitusti JP:n tilille.
Kauramiljonääri JP Kukkosen rötöksistä tuomittu Netta-vaimo sai potkut luksusputiikista
Vaikeni asiasta
Seiskan tietojen mukaan tapahtuma oli sama, josta JP puhui Seiskan erikoishaastattelussa.
– Lokakuun lopussa tapahtui sellainen tapahtuma, joka oli täysin arvomaailmani vastainen. En voi puhua asiasta vielä, mutta se tulee jonkin ajan kuluttua automaattisesti julkiseksi, JP lausui.

Seiska on saanut vahvistuksen luksuslaukkukaupan tapahtumille usealta eri lähteeltä.
Näin vaimon rötöstausta selvisi kauramiljonääri JP Kukkoselle: Netta oli elämäni huonoin sijoitus
Poikkeuksellinen kirje
Poliisi selvittää myös parhaillaan, syyllistyikö Netta kiristyksen yritykseen, kun hän liiton päättymisen jälkeen lähestyi JP:tä hyvin erikoisella kirjeellä.
Seiskan tietojen mukaan Netta vaati kirjeessä isoa rahasummaa. Jos vaatimukseen ei suostuttaisi, Netta uhkasi tehdä erinäisiä keksittyjä toimenpiteitä, jotka vahingoittaisivat kauramiljonääriä.
Poliisilla on selvityksessä myös juttu, jossa Netan epäillään vieneen joulukuussa JP:n asunnosta kymmenientuhansien eurojen edestä kaurakuninkaalle kuuluvaa omaisuutta. Seiskan tietojen mukaan omaisuus koostui muun muassa merkkivaatteista.
Taustalla useita tuomioita
Netalla on aiempaa rikostaustaa, sillä hänet on tuomittu vankeuteen eri teoista, kuten varkauksista ja kavalluksesta.
Netta tuomittiin vuonna 2021 kavalluksesta neljän kuukauden ehdolliseen vankeuteen. Hän oli kaupan kassalla vuosien 2018–19 aikana työskennellessään anastanut pohjakassasta yli 5 500 euroa.
Viime vuoden tammikuussa Netta kävi varkaissa Stockmannilla vain muutamia päiviä ennen kuin tapasi ensimmäisen kerran kauramiljonäärin. Myymäläetsivien nappaamaksi joutuneen Netan hallusta löytyi anastettuja tuotteita 1 789 euron arvosta.
Netta-rakas on sarjavaras! Suomalaisen julkkismiljonäärin tuore vaimo paljastui rötösrouvaksi
Koeaika käynnissä
Poliisi teki kotietsinnän hänen asuntoonsa, mistä löytyi tuhansien eurojen arvosta tavaratalosta varastettua omaisuutta. Joukossa oli muun muassa Artekin jakkara sekä lukuisia merkkivaatteita.
Uudet rikosepäilyt ovat Netalle varsin ikäviä, sillä hän on koeajalla edellisestä ehdollisesta tuomiostaan. Koeaika päättyy vuonna 2025.

Kauramiljonääri J-P Kukkosen Netta-rakas teki "Milan Jaffit" - katso poliisin kuvat!
Netta kiistää rikosepäilyt
Seiska tavoitti Netan viime perjantaina kommentoi-maan rikosepäilyjä. Varsin vauhdikkaalla päällä ollut rötösrouva kiisti syyllistyneensä rikoksiin, mutta esitti JP:stä varsin lennokkaita väitteitä.
Netta muun muassa kiisti kavaltaneensa laukkurahat, vaan väitti kahden Bottega Veneta -laukun olleen hänen omiaan. Netta myös kiisti yrittäneensä kiristää JP:tä kirjeellä.
– Se oli ehdotus, eikä kiristämistä, Netta perusteli outoa kirjettä.
Rötösrouva oli sen verran vauhdikkaalla juhlatuulella, että toimittaja ehdotti haastattelua sunnuntaille. Netta ei kuitenkaan vastannut toimittajan viestiin.