Jestas! Näin Alexander Stubb bailasi Coldplayn keikalla – video

Jestas! Näin Alexander Stubb bailasi Coldplayn keikalla – video

Yleisö hurrasi presidenttiparin saapuessa katsomoon.

Mainos
Mainos päättyy

Tasavallan presidentti Alexander Stubb bongattiin Coldplay-yhtyeen viimeisen Helsingissä järjestetyn konsertin yleisöstä. 

Jättiyhtyettä katsomaan tulleet hämmästyivät, kun presidenttipari asteli katsomoon tavallisten tallaajien joukkoon. Alex ja hänen vaimonsa Suzanne Innes-Stubb seurasivat konserttia istumakatsomon puolella, ja yleisö otti presidenttiparin hurraten vastaan.

– Kun he tulivat paikalle katsomoon, ihmiset heidän katsomonsa puolella nousivat seisomaan ja taputtivat, yleisöstä kerrotaan.

Mainos
Mainos päättyy
Presidenttipari sai saapuessaan valtavat suosionosoitukset.
Presidenttipari sai saapuessaan valtavat suosionosoitukset.

Ennen konsertin alkua muutama uskaltautui pyytämään presidenttiä myös yhteiskuviin, joihin hyväntuulinen Alexander suostui mielellään. 

Alussa saamastaan huomiosta huolimatta, presidenttipari sai nauttia keikkaillasta kuitenkin melko rauhassa. 

Keikkaeleet kunnossa!

Alex ei mitä ilmeisimmin ollut ensimmäistä kertaa isolla stadionkeikalla, sillä keikkakäytännöt olivat tuoreelle presidentille tuttuja. 

Presidenttipari oli nimittäin mukana yleisön riemukkaassa menossa, ja osallistui käsiään nostellen katsomoa kiertäviin aaltoihin. Tunnelmaa nostattava tapa on hyvin tuttu konsertti- ja urheilustadionien yleisöistä ympäri maailman.

Mainos
Mainos päättyy
Alexander ja Suzanne tekivät aaltoja muun yleisön mukana.
Alexander ja Suzanne tekivät aaltoja muun yleisön mukana.

Tanssia ja laulua

Presidenttipari nautti olostaan koko keikan ajan, ja keinutti lanteitaan sekä lauloi railakkaasti hittibiisien mukana.

– Taisivat koko esityksen ajan tanssia ja laulaa mukana! Hyvä meno oli, stadionilta iloitaan.

Konsertin lopussa koettiin myös liikuttava tempaus, kun Coldplay päätti esittää J. Karjalaisen kappaleen Sankarit yhdessä Kiurut-yhtyeen kanssa. 

Alexin riemukas reaktio tempaukseen saatiin tallennettua videolle, ja presidentti tanssahteli kappaleen tahdissa sekä lauloi mukana leveästi hymyillen.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan