Bess vaikenee Dannysta – erikoista kiertelyä

Bess vaikenee Dannysta – erikoista kiertelyä

Bess ei mainitse edes kihlattunsa nimeä.

Mainos
Mainos päättyy

Muusikko Bess eli nykyisin oikealta nimeltään Bess Essi Launimo tunnetaan sekä upeasta lauluäänestään että räväkästä tyylistään.

Bess on totuttu näkemään melko antavissa asuissa keikoilla, jotka ovatkin osa hänen rosoista, omaleimaista imagoaan.

Keskiviikkoiltana oli toisin.

Vantaan Martinlaaksossa sijaitsevassa Kulttuuritalo Martinuksessa nähtiin oikea lumikuningatar.

Mainos
Mainos päättyy

Bess oli pukeutunut kokovalkoiseen asuun, kun paikalla järjestettiin Kummien JouluMielelle -konsertti sekä sitä edeltävä pressitilaisuus.

Bess oli kuin lumikuningatar. Upean asukokonaisuuden kruunasivat sormukset ja muut metalikilluttimet.
Bess oli kuin lumikuningatar. Upean asukokonaisuuden kruunasivat sormukset ja muut metalikilluttimet.

"Kuten isoäitini aina sanoo..."

Ja kuten aina, säteili Bess aurinkoa kuulumisia kyseltäessä.

– Ilo ja kunnia tehdä erikoisjuttuja ja olla auttamassa, niin se on ihanaa, Bess huokaa hyväntekeväisyyskonsertista.

Hän kertoo yllättyvänsä, kuinka nopeasti joulu on jo taas ovella.

Mainos
Mainos päättyy

– Oikeasti tämä syksy on mennyt niin nopeasti, ja kuten isoäitini aina sanoo, kohta on jo juhannus.

32-vuotias Bess on ollut jo muutaman vuoden kihloissa tanskalaisen Danny Bærtelsenin kanssa.

Bess ja Danny ovat upea pari. Kuva Miss Suomi -finaalista syyskuulta.
Bess ja Danny ovat upea pari. Kuva Miss Suomi -finaalista syyskuulta.

"Elämäni ensimmäistä kertaa..."

Bess vaikenee täysin, kun puhe kääntyy yli viisikymppiseen näyttelijärakkaaseen.

– Siis joulu tulee, onko se kolmen viikon päästä? Bess vastaa Danny-kysymykseen.

Mainos
Mainos päättyy

Jos Bess päättää joskus ryhtyä poliitikon tielle, ovat tietyt ainekset jo olemassa, sillä niin pokkana hän pystyy kiertämään kaikki kysymykset ja välttelemään edes rakkaansa nimen mainitsemista.

– Ensi keväänä olen kiertuetauolla, siis elämäni ensimmäistä kertaa olen tauolla.

– Minulla on myös pari muuta kivaa projektia ja levyn tekeminen jatkuu.

Cisse Häkkinen oli jouluihmisiä. Kuva Ylen Hurriganesin Tukholman-keikalta 1978.
Cisse Häkkinen oli jouluihmisiä. Kuva Ylen Hurriganesin Tukholman-keikalta 1978.

Cisse

Hurriganesin legendaarinen basisti Cisse Häkkinen kertoi ikonisessa jouluhaastattelussaan Pepe Jürgensille, mitä joulu hänelle merkitsee.

– Joulu on mulle semmoinen asia, joka on niin rakas ja syvällinen asia tänne näin in my heart. Että se on niin tärkeä asia, joulu. Silloin rauhoitutaan ja mietitään tätä yläkertaa elikkä Jeesusta, Jumalaa tämmöstä, Cisse maalaili joulun alla 1987.

– Joskus ihmiset ei monta kertaa ajattele, miten tärkeä joulu on loppujen lopuksi just se, mikä pitää olla, pari vuotta myöhemmin kuollut Cisse jatkoi samaisessa haastattelussa.

"Hirveän vaikea kysymys"

Mutta mitä joulu Bessille merkitsee?

– Tosi hyvä kysymys… hirveän vaikea kysymys.

– Varmasti joulu merkitsee perheen kanssa yhdessäoloa ja sitähän se on aina yleensä ollut, ja sitä se parhaimmillaan on, Bess linjaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan