Amadeus Lundberg: Hääpaljastus!

Amadeus Lundberg: Hääpaljastus!

Amadeus ja Heidi rakastuivat 2023 ja suhde eteni vauhdilla.

Mainos
Mainos päättyy

Vuoden 2009 tangokuningas Amadeus Lundberg, 36, juo kolmatta kupillista kahvia uuden kotitalonsa modernissa keittiössä Lahdessa. Amadeus on nukkunut pidempään kuin olisi pitänyt.

Video: Tässä ovat Amadeuksen uudenvuodenlupaukset

Kihlattu Heidi, 27, laittaa avoparin Vivian-vauvaa päiväunille. Lasitettu terassi on oiva paikka vaunu-unille. Vivian Maria Elisabeth syntyi elokuun lopussa 2024. 

– Vivian on Heidin toivenimi ja meistä molemmista kaunis, Maria taas kulkee molempien suvussa ja Elisabethin myötä halusin antaa kunnian isoisomummulleni Elisabeth Herlinille. Tyttäremme kutsumanimi on Vivian, Amadeus kertoo.

Mainos
Mainos päättyy
Amadeus Lundberg poseeraa Seiskalle kotonaan Nostavalla joulukuussa 2025.
Amadeus Lundbergin elämä hymyilee. Tangokuningas viettää perheensä kanssa uuttavuotta uudessa omakotitalossa Lahdessa. He ostivat kodin kesällä ja muuttivat remontin jälkeen syyskuussa kaksikerroksiseen rinnetaloon.

Myös Amadeuksen toinen lapsi, Espanjassa äitinsä kanssa aiemmin asunut Rio, 10, viihtyy isänsä luona. Koulu on tangokuninkaan uuden kotitalon nurkilla, samoin päiväkoti.

Nelijalkaisia asukkejakin talossa on: 1,5-vuotias Victor-kissa loikoilee keittiön karvamatolla, arempi 8-vuotias Lilian kyyristelee kiipeilypuun suojissa.

Heidi ei halua esiintyä julkisuudessa kasvoillaan, ja siksi hän tässäkin jutussa pysyttelee taustalla.

Tanssimme elohäitä

Amadeus ja Heidi rakastuivat 2023 ja suhde eteni vauhdilla. He tapasivat baarissa biljardipöydän äärellä ja juttu alkoi luistaa. Amadeus muisti nuoren naisen, sillä Heidi oli käynyt pikkutyttönä, jo kymmenvuotiaana Amadeuksen keikoilla äitinsä ja siskonsa kanssa.

Mainos
Mainos päättyy

Kun Amadeuksesta kruunattiin tangokuningas kesällä 2009, 11-vuotias Heidi oli paikalla todistamassa tapahtumaa. Vuonna 2019 Heidi alkoi käydä Amadeuksen keikoilla uudelleen ja heistä tuli kavereita.

Amadeus Lundberg poseeraa Seiskalle kotonaan Nostavalla joulukuussa 2025.
Amadeus hellii Vivian-vauvan jättinallea ja Victor-kissaa. – Olen saanut elämäni tasapainoon ja olen onnellinen, hän sanoo.

Ja nyt Heidi ja Amadeus nauttivat perheonnesta yhdessä.

– Heidi mullisti elämäni. Hän on urani ja perhe-elämän menestyksen todellinen syy, Amadeus kiittää.

Kihloihin he menivät marraskuussa 2023 yllättävällä tavalla. Amadeus nimittäin kosi Heidiä kirkkokonserttinsa päätteeksi Loviisassa.

Amadeus Lundberg poseeraa Seiskalle kotonaan Nostavalla joulukuussa 2025.
Olohuoneessa on iso sohva, taulutelevisio ja kookas kuusi. Amadeus hellii elämänsä rakkautta sohvalla. – Heidi on koko maailmani.

Nyt seuraa hääpaljastus: tangokuningas vie Heidinsä vihille elokuussa 2026.

Mainos
Mainos päättyy

– Hääkirkko on varattu ja suunnitelmat tehty, rakastavaiset sanovat.

”Heidi on koko maailmani”

Amadeus sanoo, että Heidin kanssa oleminen tuntuu siltä kuin he olisivat tunteneet koko ikänsä.

– Heidi on koko minun maailmani, en osaa olla ilman häntä. Toki meilläkin on omat vaikeutemme ja joskus riitelemme, mutta Heidi saa minut pidettyä tasapainossa. Minulla on nyt turvallinen ja rauhallinen tunne sydämessä, kun olen vaikkapa kaukana kotoa keikoilla.

Heidi tietää ja tunnistaa miehensä vilkkauden.

Amadeus Lundberg poseeraa Seiskalle kotonaan Nostavalla joulukuussa 2025.
Amadeuksen ja Heidin vauvaperheen kodin sydän on tietysti keittiö. Moderni ja skandinaavissävytteinen keittiö on remontoitu. – Heidi huolehtii kodista, minä töistä, laulajatähti hymyilee.

– Sinulla on aina ollut sellainen sisäinen levottomuus, hän toteaa hellästi Amadeukselle.

– Et ehdi pysähtyä ja nauttia hetkestä ja siitä kaikesta, mitä olet saavuttanut.

Amadeus miettii ja nyökkää.

– Totta. Nyt on unelmien talo ja perhe ja töitä. Mitä seuraavaksi? Laulaminen on elämäni tärkein lahja. Siitä en luovu enkä muuta halua tehdäkään, Amadeus sanoo suoraan.

– Kesällä talokiireiden keskellä ehdin jo tehdä päätöksen välivuodesta. Jätän keikat ja konsertit. Mutta en pystynyt enkä uskaltanut. Laskut pitää pystyä maksamaan, ja minä olen se, joka tekee töitä ja Heidi hoitaa lapsia ja kotia. Ilman esiintymistä tulisin höperöksi.

Aikalisä toiseen vauvaan

Entäpä perheenlisäys? Komeaan taloon mahtuisi lisääkin lapsia. Heidi toppuuttelee.

– Ei tähän väliin, mennään naimisiin ensin.

Ulko-ovelta kuuluu kolahdus, kun Rio tulee koulusta. Takki on mutainen ja märkä, ja Amadeus komentaa poikansa ulos kopistelemaan kenkiä.

– Tämä on ihanaa arkea. Oma koti, oma perhe. En olisi voinut muutama vuosi sitten kuvitellakaan tällaista onnea, kun asustelin Helsingissä kerrostalossa yksinäni, Amadeus tunnustaa.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan