TTK-tähti Saana Akiola Seiskalle: Jäätävä aluevaltaus!
Saana on tanssahdellut parketilta talviurheilun maailmaan.
Tanssii tähtien kanssa -ohjelmasta tuttu Saana Akiola on tehnyt aluevaltauksen, jota voisi luonnehtia yllättäväksi. Tanssija on perehtynyt avantouintiin, ja vieläpä kilpailumielessä.
Video: Seiskan haastattelussa Saana ja Laura Akiola:
Saana osallistui tammikuun Salon Kokkilan avantouintikilpailuissa viestikisaan yhdessä kolmen muun naisen kanssa. Mittelö oli joukkueelle kolmas yhteinen. Kilpailu sujui mukavasti, vaikka mitalisijat jäivät vielä saavuttamatta.
– Olimme ainoa täysin naisista koostunut joukkue, joten oli erityisen hienoa, että pärjäsimme näin hienosti, Saana kuvailee fiiliksiään tiimin vidennestä sijasta.
Kokonaisvaltaisuus vangitsi
Saana on tullut suurelle yleisölle tutuksi tanssijana. Hänen avantouinti-innostuksensa kuitenkin juontaa juurensa yllättävän kauas. Saana paljastaa Seiskalle äitinsä yrittäneen innostaa häntä lajin pariin jo vuosia sitten.
– Ensimmäinen kertani oli varmaan aika tavanomainen, hirveä kiljuminen ja paniikki ja äkkiä pois sieltä, hän muistelee nauraen.
Aluksi Saana koki, ettei avanto ole häntä varten. Lopulta ystävä sai hänet houkuteltua Furuvikin rantasaunalle, jonka aurinkoisessa talvisäässä Saanalle aukesi kuin uusi maailma.
– Tajusin, että tämähän onkin siistiä. Hurahdin tosi kovaa.
Ei ole vesipeto
Saana kuvailee avantoon pulahtamista loistavaksi palautumiskeinoksi. Veden viileydessä on hyvä arjen kiireiden keskellä – ja mitä kylmempi vesi, sen parempi.
– Ihon pinta puutuu silloin nopeasti. Ekat kymmenen sekuntia on tosi vaikeita, mutta sitten tuleekin tavallaan jo lämmin. Silloin vedessä voisi olla kuinka kauan vaan, Saana kertoo.
Hieman yllättäen vesiurheilu muuten ei ole Saanan mieleen. Ajatus esimerkiksi uimahallista saa tanssitähden kavahtamaan.
– En tykkää uida. Vaikka olenkin nyt viestijoukkueessa, uiminen ei ole minulle lainkaan mieluista.
Yhteiset tavoitteet
Motivaatio Saanalla on kuitenkin kohdallaan. Joukkue on suunnitellut kisaavansa jatkossakin, joten harjoiteltava on.
– Sovimme, että nyt jokainen käy vähän treenamassa. Podiumille pääsy on enää niin pienestä kiinni.
– Nyt jos kaikki vähän nipsaisivat omasta ajasta, niin sitten voisimme ollakin jo siellä kolmen kärjessä, Saana pohtii toiveikkaasti.
Seuraavien kisojen aikataulu ei ole vielä selvillä. Oulussa maaliskuussa järjestettävät Talviuinnin MM-kisat kuitenkin hieman houkuttelisivat.
– Ne ovat vielä harkinnassa. Jos emme sinne pääse, niin Kokkilaan sitten taas, Saana haaveilee.