Suomalainen olympiavoittaja löi amerikkalaisille luun kurkkuun – ällistytti Los Angelesissa

Olympiavoittajalle aukeavat monet ovet, tietää painin olympiakultamitalisti Jouko Salomäki.
Yhdysvaltojen Los Angelesissa käytiin kesällä 1984 legendaariset olympialaiset.
Videolla olympiavoittaja Jouko Salomäki:
USA:n presidentti Ronald Reagan avasi kisat, joista muistetaan muassa yleisurheiluihme Carl Lewisin neljä olympiakultaa.
Sen sijaan Nurmon painisalilla Pohjanmaalla muistellaan vieläkin valtaisaa näytöstä, jonka oman kylän poika Jouko Salomäki järjesti Enkelten kaupungissa 74-kiloisten sarjassa kreikkalais-roomalaisen olympiafinaalissa.
Ruotsin Roger Tallrothille oli vain hopeaa jaossa, kun suomalainen voimanpesä pisteli menemään.
Jouko, 62, on yhä viimeisin suomalainen painin olympiavoittaja.

Palasi rikospaikalle
Vuoden ’84 kesäolympialaisista ehti vierähtää reipas vuosikymmen, kun Jouko palasi takaisin ”rikospaikalle”. Elettiin 1990-luvun loppua, jolloin Jouko lensi jälleen ison veden taakse Yhdysvaltoihin.
Pohjalaispainija siirtyi aktiiviuransa jälkeen myymään maansiirtokoneita. Hän matkusti bisnesten tiimoilta Las Vegasissa järjestettyyn maailmannäyttelyyn.
– Matkustimme sinne Suomesta isommalla porukalla, mutta reitti Vegasiin meni Los Angelesin kautta, Jouko muistelee Seiskalle.

Huima kunnia
Suomalaisella painisankarilla oli yksi tietty toive Los Angelesissa.
Hän halusi vierailla paikallisella olympiastadionilla, jossa on kunnioitettu upealla tavalla kaikkia Los Angelesin vuosien 1932 ja 1984 olympialaisten kultamitalisteja.
Halusin tietysti nähdä sen.
– Tiesin, että olympiastadionin seinään on painatettu kunnialaattoihin kaikkien olympiavoittajien nimet. Myös meikäläisen. Joten halusin tietysti nähdä sen, Jouko muistelee.

Tiukka tilanne portilla
Oli vain yksi ongelma: kun suomalaisen matkaseurueen bussi körötteli stadionille, sen portit pysyivät kiinni.
– Portinvartijat olivat sitä mieltä, ettei päästäisi meitä porttien läpi sisälle.
Nyt on kuulkaa sellainen tilanne...
Harmistuneet härmäläiset olivat jo kääntymässä pois, kunnes matkanjohtaja otti roolia ja jututti jälleen tiukkoja jenkkejä.
– Hän meni sanomaan, että nyt on kuulkaa sellainen tilanne, että tuolla bussissa sattuu olemaan kaveri, jonka nimi löytyy tuolta stadionilta.

Jenkeille luu kurkkuun
Tämän kuullessaan porttivahtien ilmeet olivat kuulemma näkemisen arvoiset. Yrmyjen jenkkien ilmeet kirkastuivat ja ääni kellossa muuttui välittömästi.
– Sitten portinvartija olikin sitä mieltä, että yes yes, ilman muuta, tänne vaan!
Sitten portinvartija olikin sitä mieltä, että yes yes, ilman muuta, tänne vaan!
Ja niin portti aukesi ja suomalaiset pääsivät sujahtamaan olympiastadionin uumeniin. Joukon ja matkaseurueen onnistui myös löytää Salomäen kunnialaatta.
– Siellä se sitten oli. Oltiin vaan sen verran tohkeissamme, ettemme ymmärtäneet ottaa lainkaan valokuvia, Jouko hymähtää.
– Olisi ollut mukava seisoa siinä portinpielessä ja ikuistaa se hetki, mutta se jäi sitten toiseen kertaan.

Luvassa ilmaisreissu
Seuraava kerta on kuitenkin jo suunnitteilla. Jouko ei ole käynyt Los Angeleissa sitten 90-luvun lopun, mutta kesällä 2028 asiaan tulee muutos.
Enkelten kaupungissa järjestetään tuolloin jälleen kesäolympialaiset – ja Jouko aikoo olla paikalla.
– Kaikille olympiavoittajille on luvattu yksi ilmainen reissu olympialaisiin. Käytän omani sitten Los Angelesissa 2028.
– Juuri Olympiavoittajat ry:n kokouksessa Korjuksen Tapsa muistutti, että kaikille olympiavoittajille näin on tosiaan luvattu, Jouko myhäilee.
