Saunanraikas Minna Kauppi julkaisi meikittömän kuvan

Pitkässä kirjoituksessaan hän ei myöskään säästele itseään.
Yhdeksänkertainen suunnistuksen maailmanmestari Minna Kauppi on jakanut Instagramissa meikittömän, saunanraikkaan kuvan itsestään.
Kuvassa Minna vaikuttaa tuimalta ja kuvan yhteyteen kirjoitetuista ajatuksista käykin ilmi, että hänellä on tärkeää asiaa.
– Inhoan kategorisointia. Vihasin jo huippu-urheilijana muotteja, joita pitäisi seurata.
41-vuotias nainen muistuttaa, että kukaan ei ole täysin introvertti, ekstrovertti, vihreä, punainen tai sininen.
– Teistä kukaan ei ole minä.

Tiukkaa analyysiä luokittelusta
Minnan mukaan moni tykkää luokitteluista, jotta voisi ymmärtää itseään.
– Mutta eihän meistä kukaan ole joka päivä samanlainen. Joskus kaveri on ihanaa seuraa, joskus hiljaisuus on paras ystävä. Tietyt piirteet toki toistuvat.
Pitkässä kirjoituksessaan hän ei myöskään säästele itseään.
– Mun pitäis osata kuunnella enemmän, puhua vähemmän. Sun pitäis muistaa jotain muuta, ainakin joskus.
Minna muistuttaa olevansa sosiaalinen ihminen, joka on tottunut myös yksinäisyyteen.
"Vaikka olen sosiaalinen, tiedän, että..."
Urheilu-uransa aikana hän kertoo viettäneensä satoja tunteja itsensä ja ajatuksiensa kanssa, eikä niinkään podcastien tai musiikin seurassa.
– Vaikka olen sosiaalinen, tiedän, että on kaikkien kannalta parasta, että menen välillä yksin lenkille. Yksin Santarantaan. Yksin edes johonkin. Se ei ole muotti, se on tunne, jota ei monesti voi tyydyttää. Joskus sen voi ja silloin se pitää käyttää hyväkseen.
Yksi Suomen menestyneimmistä suunnitajista elää tällä hetkellä auvoisaa perhe-elämää avopuolisonsa, Apulannan rumpalin Sipe Santapukin kanssa.
Parilla on myös vuonna 2017 syntynyt poika sekä vuonna 2020 syntynyt tyttö.

EX-mies kuoli elokuussa
Aiemmin Minna oli yhdessä suunnistuksen maailmanmestari Pasi Ikosen kanssa.
Ikosen aktiiviuraa varjostivat aikanaan muun muassa masennus sekä alkoholismi, joista hän sittemmin pääsi eroon.
Ikonen kuoli saattohoidossa elokuussa 2024 parantumattomaan astrosytoomaan eli aivokasvaimeen.
Minna muisteli ex-kumppaniaan tuolloin koskettavasti Instagramin tarinaosiossaan.
– Yksi elämäni merkityksellinen ihminen on poissa. Hänen rinnallaan kasvoin aikuiseksi. Hänen avullaan kasvoin huippusuunnistajaksi. Hän oli ja tulee aina olemaan erittäin tärkeä osa omaa tarinaani, vaikka yhteiset reittimme päättyivät vuosia sitten, Kauppi kirjoitti elokuussa tuoreeltaan.