Sami Jauhojärven lapset tekivät havaintoja koulumatkalla – olympiavoittaja tarttui aseeseen

Farmi Suomen voittaja kertoo metsästävänsä itse ruokapöydässä tarjoiltavan punaisen lihan.
Suuri suomalainen suksisankari Sami Jauhojärvi on asustellut viimeisen vuosikymmenen perheineen Lahden seudulla. Länsi-Lapissa lapsuudessa ja nuoruudessa opitut taidot eivät ole kuitenkaan unohtuneet minnekään.
Sami Jauhojärvi kotikonnuillaan Hollolan kirkonkylällä:
Hollolan kirkonkylällä viihtyvä Sami on aina ollut kova metsämies. Olympiavoittaja kertoo käyneensä jo pikkunaskalinsa isänsä kanssa metsästämässä.
– Emme koskaan käyneet ravintoloissa syömässä. Ihan muutaman kerran oli pakko, jos tuli oltua kisareissuilla. Muutoin söimme aina kotona, Sami muistelee Seiskalle.
– Vielä tänäkin päivänä ruoan suhteen tulee keskityttyä kotinurkkiin. Meidän perheemme on tottunut syömään terveellistä kotiruokaa. Sapuskaa laittaa joko rouva tai sitten minä itse.

Havaintoja koulumatkalla
Kun muonavastuu on Samilla, hollolalaiseen ruokapöytään ilmestyy usein lihaa. Eikä se ole mitään lähikaupasta haettua, vaan lähitienoolta itse pyydettyä. Jauhojärvet asuvat idyllisellä paikalla Hollolan kirkonkylän kupeessa.
Olen noudattanut mettästä pöytään -periaatetta.
– Jahtimaat alkavat käytännössä ihan kotitalon nurkalta. Minulla on hankintavastuu punaisen lihan suhteen. Olen noudattanut mettästä pöytään -periaatetta.
– Koulupäivän jälkeen lapset kertovat, mitä eläintenjälkiä ovat koulumatkallaan nähneet. Sitten lähdetään jahtaamaan. Viime viikollakin tuli laitettua sorsaa, hanhea ja kaurista. Ei ollut yön yli haudutettua, mutta pitkään kuitenkin.

Shokki jauhelihasta
Sami on sen verran etevä metsämies, että perhe pystyisi kuulemma elämään täysin omavaraisesti. Tuoreen lihan lisäksi Hollolan maastot ovat pullollaan marjoja ja sieniä.
– Kyllä sitä periaatteessa pystyisi elämään omavaraisesti, ja siihen olen tottunutkin. Lapsuudenkodissa kalat pyydettiin itse verkoilla ja katiskoilla. Liha tuli mettästä.
Eihän sitä tiennyt, mitä sieltä ostaa. Valikoima oli aika laaja.
– Olen varmaan ollut yli nelikymppinen, kun olen ostanut ensimmäisen kerran jauhelihaa kaupasta. Se oli valtava shokki, kun eihän sitä tiennyt, mitä sieltä ostaa. Valikoima oli aika laaja, Sami naureskelee.
Ei ikävöi sääskiä

Kuten Seiska viime kesänä kertoi, Samilla on yhä kesämökki lapsuusmaisemissaan Ylitorniolla. Siellä ei tule kuitenkaan käytyä ihan joka viikonloppu, sillä mökkimatkaa kertyy rapsakat 700 kilometriä. Mitä mies kaipaa Lapista?
Täällä etelässä sienivalikoima on runsaampi kuin pohjoisessa.
– No en ainakaan niitä sääskiä! Lähinnä kevättä ja syksyä. Niitä kevään huippukelejä, kun aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta, yöllä käyttää kunnolla pakkasen puolella ja päivällä on plussaa, Sami luettelee.
– Syksyllä taas Lapin metsästystä ja kalastusta. Tosin täällä etelässä sienivalikoima on runsaampi kuin pohjoisessa. Mutta toki sitä kaipaa myös sukua, joka on meillä vaimon kanssa molemmilla Ylitorniolla.
