Rallilegenda Juha Kankkunen nauttii eläkepäivistään Välimeren rannalla: ”Ihan vain pieni kämppä Monacossa”

Juha pärjää maailmalla italialla ja englannilla.
Helsingin jäähallissa nähtiin harvinainen vieras, kun rallilegenda Juha Kankkunen kunnioitti Urheilugaalaa läsnäolollaan. Rattikeisari valittiin gaalassa kotimaisten urheilulegendojen kunniagalleriaan eli Hall of Fameen.
– Arvostan valinnan korkealle. Meillä on tunnetusti kova ja hieno historia urheilussa sekä paljon eri lajien legendoja. On kunnia-asia tulla valituksi sinne muiden suuruuksien rinnalle, Juha, 64, kommentoi sankalle toimittajajoukolle.

Laukaalaisen maatilan kasvatti on kiistatta yksi suurimpia rallilegendoja. Juha oli rallihistorian ensimmäinen kolmin- ja nelinkertainen maailmanmestari. Hänet myös valittiin vuoden urheilijaksi 1993 – ensimmäisenä rallikuskina laatuaan.
– Kyllä se ensimmäinen voitto on se, joka jää mieleen. Silloin tietää, mitä sitä isona tekee. Uravalinta tulee kerralla selväksi. Enkä ole katunut päivääkään, Juha muistelee menestyksekästä uraansa.
Juha Kankkunen myi Espanjan-ökyasuntonsa: tienasi kattohuoneistosta 600 000 euroa!
30 vuotta Monacossa
Mitään pelkäämätön mestarikuski muistetaan Keski-Suomen sorarännien kesyttäjänä. Juhalla on yhä asunto kotipitäjässään Laukaassa, mutta varsinainen asuinpaikka on sijainnut 90-luvulta asti Monacon veroparatiisissa.
– Olen tykännyt asustella eläkeläisenä Välimeren rannalla. Minulla on Monacossa ihan vain pieni kämppä, mutta siellä on kiva olla. 30 vuotta kun siellä on asunut, niin kaikkeen on tottunut. On hyvää ruokaa ja sopivat lämpötilat. Se on meikäläisen vartalolle oikein sopiva paikka.
– Ajelenkin siellä vain pienemmällä Mersulla, koska kadut ovat ahtaita eikä parkkipaikkoja meinaa löytyä mistään. Ranskan kielen kanssa on vähän niin ja näin, mutta italia ja englanti taittuvat hyvin. Niillä pärjää siellä ihan hyvin, Juha kertoilee.

Seiska on parasta sovelluksessa! Täysin uudistuneen Seiska-mobiilisovelluksen voit asentaa Android-laitteeseesi täältä ja iOS-laitteeseesi täältä.