Melkoista! Valtteri Bottas pääsi kuninkaalliseen seuraan – yhteiskuva kohuparin kanssa

Monacossa kisattiin viikonloppuna formuloita hitaammassa lajissa.
Monaco ja sen luksusta tarjoavat puitteet ovat oivallinen sijainti formulakansalle, ja Monte Carlossa onkin yksi maailman tunnetuimmista kilparadoista. Pieneen valtioon mahtuu muutakin, ja kuluneena viikonloppuna siellä järjestettiin urheilutapahtuma tärkeän asian hyväksi.
The Crossing on ruhtinatar Charlenen säätiön järjestämä viestikisa, jossa kilpailijat kulkevat vesipyörillä mahdollisimman nopeasti Ranskan Calvista Monacoon. Kisaa käytiin 6.-7. syyskuuta.
Kisassa nähtiin viisi tiimiä, joista jokainen koostui neljästä jäsenestä. Tiimit starttasivat matkan Calvista perjantaina, ja saapuivat Monacoon lauantaina taitettuaan kaikkiaan 180 kilometrin mittaisen matkan.
Crossing the Mediterranean Sea 🌊
— Valtteri Bottas (@ValtteriBottas) September 7, 2024
Our team of four left Corsica on Friday morning, and about 22hrs later we made it to Monaco. What an experience.. Great to be part of this event as an Ambassador of the Princess Charlene of Monaco Foundation 🇲🇨 we raised a lot of funds for a… pic.twitter.com/UaNw0WARAs
Urheilutapahtuman ohella halutaan tuoda esille hukkumisten ehkäisyä ja turvallisuutta merillä, ja tapahtumassa kerätään varoja hukkumisen ehkäisyyn. Varat käytetään säätiön eri ohjelmiin, joissa valistetaan turvallisuudesta ja uimataitojen tärkeydestä.
Eräässä tiimissä oli mukana Australiaan muuttanut suomalainen formulatähti Valtteri Bottas. Takatukastaan ja viiksistäänkin tunnettu autourhelija kertoi tapahtumasta X-tilillään. Hän on ruhtinatar Charlenen säätiön lähettiläs.

Valtterin tiimiin kuuluivat lisäksi slovakialainen pyöräilijä Peter Sagan, ruhtinatar Charlenen pikkuveli Gareth Wittstock sekä Gvido Belinskis. Alkuun uutisoitiin, että Valtterin vaimo Tiffany Cromwell olisi osallistunut, mutta lopputuloksissa häntä ei näytetä tiimin jäsenlistassa. Tiimi keräsi kisan aikana hieman yli 5500 euroa.
Ruhtinatar Charlene oli tietenkin järjestävän tahon edustajana paikalla, ja hänen kanssaan edusti myös ruhtinas Albert.
Valtteri poseerasi hilpeänä yhdessä ruhtinasparin sekä eniten rahaa keränneen tiimin jäsenen Brandon Greenin kanssa. Ympäristöaktivisti Brandon tunnetaan myös näyttelijä Emma Watsonin ex-kumppanina.
