Kommentti: Valtteri Bottas teki tyrmistyttävän tempun – häntä ei tarvitse pätkääkään sääliä

Kalsarit jalassa kekkuloiva kilpakuski yllätti formulafanit kirjaimellisesti housut kintuissa, kirjoittaa Eetu Ampuja.
Kaikki hyvä loppuu aikanaan. Niin myös suomalaisten edustusputki F1-sarjassa. Autourheilun kuninkuusluokassa heilui siniristilippu yhtäjaksoisesti 36 vuoden ajan. Jyrki Järvilehdosta se alkoi, ja Valtteri Bottakseen putki päättyy.
Asia sai sinettinsä, kun Sauber ilmoitti, ettei Valtteri jatka tallissa ensi kaudella. Haarukassa oli viimeinen vapaa F1-kuskipaikka, mutta se meni suomalaiselta sivu suun. Bottaksen paikan nappaa brasilialainen keltanokka Gabriel Bortoleto.
Samalla ainakin osa formulamaailmaa suree. Moni jää kaipaamaan Valtteria, jota sosiaalisessa mediassa on kutsuttu kuninkaaksi. Ympäri maailmaa on vuodatettu kyyneliä, mutta tosiasiassa Valtteri ei tarvitse pätkääkään sääliä.

Harmaa ja vakavamielinen
Suomalaiset ovat perinteisesti pärjänneet formuloissa ajotaitojensa ansiosta. Harva härmäläinen on marssinut F1-piireihin karmit kaulassa, jättimäistä sponsorirahasäkkiä kantaen.
Myös Valtteri saavutti unelmansa olemalla yksinkertaisesti nopea. Toki hänelläkin oli tukijansa ja erityisesti Antti Aarnio-Wihurin shekkivihko, mutta Nastolan mies ei ostanut paikkaansa formula ykkösissä. Hän teki sen aivan omilla ansioillaan.
Williamsin ja Mercedeksen vuosinaan Valtteria moitittiin tylsäksi ja vakavaksi. Hänessä ei ollut samanlaista särmää kuin vaikkapa Kimi Räikkösessä. Toisaalta älytön painekattila Lewis Hamiltonin tallikaverina veisi mehut keneltä tahansa.

Tyrmistyttävä temppu
Valtterista tuli muuttunut mies sen jälkeen, kun hän siirtyi Sauberille. Samalla kivikasvoinen kuski pääsi huokaisemaan helpotuksesta. Samanlaista menestyspainetta ei enää ollut ja takana oli jo komea F1-ura.
Sitten Bottas ylsi suorastaan tyrmistyttävän kovaan temppuun. Hän teki täyskäännöksen ja muutti julkisen imagonsa huomattavasti rennommaksi, jopa leikkisäksi. Valtterilta on viime vuodet nähty jos jonkinmoista hassuttelua.
Viimeksi eilen Valle räjäytti pankin, kun hän kekkuloi kalsareissa somevideossaan. Platinablondit hiukset, mehevä takatukka ja härskit kalapuikot ovat muutenkin villinneet formulafaneja. Bottaksen suosio on noussut räjähdysmäisesti.
Rahaa kuin roskaa
Somesta on selvinnyt sekin, että Valtteri tuntuu nauttivan täysillä elämästään. Hän vaikuttaa hurahtaneen erityisesti pyöräilyyn australialaisen naisystävänsä, kilpapyöräilijä Tiffany Cromwellin innoittamana.
F1-kyyneleitä pyyhkiessä kannattaa muistaa sekin, että Bottas on upporikas mies. Kymmeniä miljoonia tienannut kilpakuski on kunnostautunut sijoittajana ja omistaa hulppeita asuntoja ympäri maailmaa.
Eikä Vallen F1-arkulle kannata vielä heitellä multaa. Lahtelaista huhutaan vahvasti takaisin Mersulle, tällä kertaa kolmoskuskin rooliin. Sauberin moottorilla pökäleestä ei tehty konvehtia, mutta kukaties saksalainen laatukone motivoi miestä uudelleen.
Eetu Ampuja, erikoistoimittaja