Jättikäänne! Janni Hussi hylkäsi Jari-Matti Latvalan
Janni jatkaa rakettimaista nousuaan rallimaailmassa.
Rallitähti Jari-Matti Latvalan ja kartturi Janni Hussin yhteistyön jatkumisesta on riittänyt runsaasti spekulaatioita.
Videolla Janni Hussin sinkkutilitys uudessa ökykodissa:
Nyt arvuuttelut voidaan lopettaa. Janni jatkaa matkaansa eteenpäin ja siirtyy Teemu Sunisen kartturiksi rallin MM-sarjaan, tiedotteessa kerrotaan.
Jari-Matti ja Janni ovat ajaneet historic-sarjan osakilpailuita klassisella Toyota Celicalla, mutta nyt Hussi hyppää huomattavasti kovemmalle tasolle.
Kyseessä on siis MM-tason WRC2-luokka ja Toyotan GR Yaris Rally2-auto. Tallina toimii italialainen Delta Rally.
Ruotsin MM-ralliin
Tiedotteen mukaan Teemu ja Janni osallistuvat helmikuussa ajettavaan Ruotsin MM-ralliin. Kyseessä on aivan uusi yhteistyö.
Ensimmäistä kertaa Teemun kartturiksi hyppäävä Janni on fiiliksissä uudesta WRC-pestistään Ruotsin lumirallissa.
– Teemu on kovan tason kuljettaja, jonka kyytiin hyppään mielenkiinnolla.
– Tavoitteet ovat meillä molemmilla korkealla. On hienoa palata WRC2-kilpailuihin heti kauden alussa, Janni iloitsee tiedotteessa.
Yhteistyö jatkuu?
Jannin ja Teemun yhteistyö ei mitä ilmeisimmin ole jäämässä vain yhteen MM-rallin osakilpailuun.
Huippukuski Suninen sanoo suoraan, että haluaisi Hussin rinnalleen myös kauden muissa kivenkovissa WRC2-kisoissa.
Tarkoituksena ei ole jättää tätä kertaesiintymiseksi.
– Teemme tosissaan töitä myös sen eteen, että kilpailuja tulisi tämän vuoden aikana myös lisää, Teemu tuumii paljonpuhuvasti tiedotteessa.
– Tarkoituksena ei ole jättää tätä kertaesiintymiseksi.
Jari-Matti arvasi oikein
Seiska jututti hiljattain Jari-Mattia, joka avautui riipaisevalla tavalla pitkäaikaisesta työparistaan Jannista.
Kulisseissa on jo jonkin aikaa kuiskittu, että kunnianhimoinen Janni tähyää yhä ylöspäin ralliurallaan eikä enää jatkaisi Jari-Matin rinnalla.
– Tein Jannille selväksi, että mielestäni hän pystyy jo operoimaan ammattilaisena WRC2-tasolla. Sehän se on tietysti Jannilla ykköstavoite, Latvala arvaili.
– Sanoin hänelle: “Oot kehittynyt valtavan paljon vuoden aikana. Ja mun mielestä oot valmis ottamaan steppiä eteenpäin WRC kakkoseen.”
Auttaa ensin japanilaista
Janni ei suuntaa suoraan Teemun kartturiksi, sillä Ruotsin talviralli on MM-kalenterissa vasta toisena osakilpailuna.
MM-rallikausi käynnistyy Monte Carlosta, jossa Janni toimii etuautotehtävissä Toyotan japanilaistähdelle Takamoto Katsutalle.
Monte Carlon MM-ralli ajetaan reilun viikon päästä 22.–25. tammikuuta. Ruotsissa lumi pöllyää 12.–15. helmikuuta.
– Suuntaan ralliin Jannin kanssa luottavaisin mielin, Teemu sanoo tiedotteessa.