Jani Sievisen voittoputki on yhä lyömätön – muistatko uimalasikohun?

Jani Sievisen voittoputki on yhä lyömätön – muistatko uimalasikohun?

Viisinkertainen maailmanmestari saavutti urallaan lähes kaiken mahdollisen.

Mainos
Mainos päättyy

Jani Sievisen syyskuinen sunnuntai vuonna 1994 Rooman MM-altaassa 200 metrin sekauinnissa on yksi Suomen urheiluhistorian kirkkaimmista tähtihetkistä: Jani kauhoi maailmanmestariksi mykistävällä ME-ajalla 1.58,16.

Jani ei sorru omakehuun. Vielä 30 vuotta myöhemminkin hän löytää finaaliuinnistaan viilattavaa.

– Tein muutaman huolimattomuusvirheen, kun oli liian kiire maaliin, Uintiliiton liittohallituksen nykyinen jäsen muistelee.

Janin MM-kultamitali Roomasta oli suomalaisyleisölle 1994 juhlan aihe.
Janin MM-kultamitali Roomasta oli suomalaisyleisölle 1994 juhlan aihe.
Mainos
Mainos päättyy

Vuosien voittoputki

Jani oli 200 metrin sekauinnissa voittamaton 39 kilpailussa peräkkäin. Kun Atlantan olympiakisat lähestyivät 1996, Suomen suurimmat kultatoiveet oli asetettu Janin varaan, mutta kulta meni unkarilaiselle Attila Czenelle.

Ei ole vaikea arvata, että Jania ketutti kuin pientä oravaa, kuten myös hänen valmentaja-isäänsä Esa Sievistä ja päävalmentaja Kari Ormoa.

– Kun olin Barcelonan olympiakisoissa 1992 sijoittunut sekauinnissa neljänneksi, päätin, etten matkalla enää häviä. Neljä vuotta Atlantaan oli pitkä aika. MM-Rooman jälkeen tuli liiallinenkin hyvän olon tunne.

Yllätystappion kanssa oppi vähitellen elämään.

Esa Sievinen toimi poikansa valmentajana vuosikaudet.
Esa Sievinen toimi poikansa valmentajana vuosikaudet.
Mainos
Mainos päättyy

– En usko, että olympiavoitto olisi muuttanut elämääni, Jani tuumaa.

Legendaariset uimalasit

Viime viikonloppuna 50-vuotispäiviään viettänyt Jani on yhä Suomen kaikkien aikojen menestynein uimari. Hän on itsekin jo vuosia pystynyt vitsailemaan Sydneyn olympialaisissa 2000 sattuneesta kömmähdyksestä, jolloin hän jäi 200 metrin sekauinnin finaalissa viimeiseksi. Syynä oli se, että uimalasit valahtivat pian startin jälkeen silmiltä, mutta Jani kauhoi siltikin maaliin.

– Harkitsin keskeyttämistä. Mutta kisaa katsoi kai miljoonia tv-katsojia, heidän takiaan halusin suorittaa loppuun, Jani kertasi Iltalehdessä myöhemmin tapahtumaa.

– Olin liikunnallisesti lahjakas. Ensimmäisen kerran uin kilpaa viisivuotiaana. Seivästä hyppäsin 12-vuotiaana, ja olin ikäisissäni Suomen tilastokakkonen.

Urheilugeenit ovat periytyneet myös hänen teini-ikäisille tyttärilleen. Vanhempi tytöistä on toisessa kotimaassaan Norjassa menestynyt uintikisoissa ja keskimmäinen voimistelussa.

Mainos
Mainos päättyy
Jani Sievisen voittoputki on yhä lyömätön – muistatko uimalasikohun?

Kestävyysharjoittelu kunniaan

Viime vuosina on suomalaisuimareiden voittoputkessa ollut hiljaisempaa.

– Lyhyen ja pitkän radan ero uinnissa on vähän sama kuin yleisurheilussa on juoksun ulkoratakisojen ja hallikisojen ero, Jani vertaa.

Jani itse oppi aikanaan vannomaan kestävyysharjoittelun nimeen.

– Päämatkani 200 metrin sekari vastasi yleisurheilun juoksumatkoilla 800 metrin ja 1 500 metrin kisoja. Uintimatkojen kestävyysopit eivät ole muuttuneet miksikään. Isäni ja Ormon Kari olivat oikeassa siinä, että raaka työnteko pitää saada kunniaan.

Jani Sievinen on yhä Suomen kaikkien aikojen menestynein uimari, ja hänellä on kontollaan 130 Suomen ennätystä.
Jani Sievinen on yhä Suomen kaikkien aikojen menestynein uimari, ja hänellä on kontollaan 130 Suomen ennätystä.

Seesteistä elämää

Jani tunnettiin aikoinaan myös värikkäästä yksityiselämästään, mutta enää häntä ei löydä lehtien otsikoista. Elämä on seestynyt, eikä kohuja enää synny.

Jani on kolmatta kertaa naimisissa. Hän solmi avioliiton rehtorina toimivan Maria Nyqvistin kanssa syksyllä 2020. Viiden lapsen isän kaksi vanhinta poikaa ovat jo aikuisia. Lisäksi Janilla on kolme tytärtä, jotka asuvat pääosin Pohjois-Norjassa, mutta kulkevat sujuvasti isän luokse Vihtiin ja valmennusmatkoille ympäri Eurooppaa.

Jani on ollut naimisissa Maria Nyqvistin kanssa vuodesta 2020 asti.
Jani on ollut naimisissa Maria Nyqvistin kanssa vuodesta 2020 asti.

Jani Nikanor Sievinen

– Syntynyt 31. maaliskuuta 1974 Vihdissä.

– Asuu Vihdin Nummelassa ja Helsingissä.

– Vaimo, viisi lasta kahdesta eri liitosta.

– Saavutti olympia-, MM- ja EM-kisoissa uintiurallaan yhteensä 31 arvokisamitalia.

– Pitkällä radalla 200 metrin sekauinnin maailmanmestaruus Roomassa 1994 ME-ajalla, 200 metrin sekauinnin olympiahopeaa Atlantassa 1996.

– Paransi maailmanennätystä 13 kertaa ja Suomen ennätyksiä yli 130 kertaa.

– Vuoden urheilija 1994.

– On toiminut Eurosportin ja TV5:n uintikommentaattorina. Oli vuoden 2009 europarlamenttivaaleissa SDP:n ehdokkaana.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan