Tuore tutkimus paljastaa: Seksittä jäävät kärpäset turvautuvat alkoholiin!

Kärpäset nauttivat seksistä ja turvautuvat alkoholiin, ellei seksiä ole tarjolla.
Epätavallinen kokeilu todisti, että seksi, erityisesti siemensyöksy, on nautinnollinen kokemus miespuolisille hedelmäkärpäsille. Tutkijat havaitsivat kokeessaan myös, että mikäli seksiä ei ollut tarjolla, kärpäset olivat valmiita turvautumaan alkoholiin laukaistakseen aivojen palkitsemisjärjestelmän.
Bar-Ilanin yliopiston tutkija Galit Shohat-Ophir tiimeineen loi hedelmäkärpäsiä, joissa CRZ-kemikaalia tuottavat aivosolut kytkeytyivät päälle, kun kärpäset kohtasivat punaisen valon.
Aiemmissa tutkimuksissa on havaittu, että CRZ on siemensyöksyn laukaiseva aine kärpäsissä. Tutkijat sijoittivat kärpäset alustalle, jonka toinen puoli oli punaisen valon valaisema. Seuraamalla kärpästen liikkeitä, tutkijat havaitsivat, että miespuoliset kärpäset viettivät mieluummin aikaansa punaisella alueella. Tämä antoi tutkijoille syytä olettaa, että kärpäset nauttivat ejakulaatiosta.
Kokeilun viimeisessä vaiheessa tutkittiin, miten siemensyöksy vaikutti kärpäsen alkoholinhimoon. Kävi ilmi, että kärpäset, jotka olivat nauttineet muutaman päivän ajan ejakulaatioista, valitsivat todennäköisemmin alkoholittoman juoman. Sen sijaan kärpäset, jotka eivät olleet ejakuloineet, valitsivat kahdesta juomasta alkoholipitoisen vaihtoehdon.
– Parittelu on luonnollisesti palkitsevaa miespuolisille kärpäsille ja lisää pienten peptidien, nimeltä neuropeptidi F, määrää aivoissa, selittää tohtori Shohat-Ophir:
– Miespuoliset kärpäset, jotka olivat seksuaalisesti turhautuneita, kokivat tarpeelliseksi kuluttaa alkoholia vaihtoehtoisena palkkiona.
Tohtori Shohat-Ophirin mukaan tutkimus auttaa ymmärtämään sitä perusbiologiaa, joka selittää myös inhimillisiä käyttäytymismalleja, kuten riippuvuutta.
Lähde: Independent