Till Lindemannilla väitetään olleen seksisuhde 15-vuotiaan kanssa

Till Lindemannilla väitetään olleen seksisuhde 15-vuotiaan kanssa

Väitettyjen tapahtumien aikaan Till oli 48-vuotias.

Mainos
Mainos päättyy

Saksalainen Rammstein -yhtye on viihtynyt viime aikoina otsikoissa. Useat naiset ovat kertoneet yhtyeen jäsenten kohdelleen heitä huonosti ja kohdistaneen heihin seksuaalista häirintää ja väkivaltaa.

Rammstein-kohu saa uusia kierroksia

Rammstein järjestää keikkojensa jälkeen jatkojuhlat, joihin valittavien pyydetään lähettämään itsestään kuvia ja pukeutumaan viehättävästi. Naiset ovat kertoneet yhtyeen jäsenten, Till Lindemanin ja Christian "Flake" Lorenzin pakottaneen heidät seksuaalisiin tekoihin kyseisten jatkojen aikana. Heidän kerrottiin myös huumanneen naisia.

Molemmat ovat kiistäneet tekonsa. 

Mainos
Mainos päättyy

Suomalaisnainen kertoo Rammsteinin kohutuista salabileistä: "Jossain vaiheessa mietin, että mitä v*ttua täällä tapahtuu"

Suurin osa väitteistä on kohdistunut solistiin, 60-vuotiaaseen Till Lindemaniin. Hänen on väitetty olevan seksiaddikti, joka janoaa aina uusia ja nuorempia naisia keikoillaan.

Solisti Till Lindemann on väitteiden keskiössä.
Solisti Till Lindemann on väitteiden keskiössä.

Nyt yhtyeen solistista on tullut ilmi uusia, vakavia väitteitä. Saksalaislehti Spiegel kertoo Tillin olleen seksisuhteessa 15-vuotiaan kanssa vuonna 2011. Väitettyjen tapahtumien aikaan Till oli itse 48-vuotias.

Lehden mukaan tyttö oli jonkun yhtyeen jäsenen tyttären ystävä. Suhteen kerrotaan alkaneen Lindemannin omistamalla, Meckleburgin järvialueella sijaitsevalla talolla, jossa tyttö oli ollut monien muiden lasten ja vanhempien kanssa lomailemassa kesällä 2010.

Seksuaalinen kanssakäyminen alkoi naisen kertoman mukaan kuitenkin vasta vuonna 2011 ja kesti useita kuukausia.

Rammstein-kohussa uusi käänne – nyt puhuu rajuja väitteitä laukonut nainen: "Ette voi hiljentää minua"

Mainos
Mainos päättyy

Lehti kertoo, että naisen kertomusta tukemassa ovat muun muassa hänen isänsä ja siskonsa. Lisäksi lehti kertoo käyttäneensä lähteenä tytön teinivuosien päiväkirjoja.

Lehti ei ole tavoittanut Lindemannia kommentoimaan väitteitä.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan