Tältä Bond-tähti George Lazenby näyttää nyt – hauraana rollaattorin ja avustajan kanssa

Kerran 007:ää esittänyt George Lazenby, 85, liikkui rollaattorin turvin Los Angelesissa – ex-vaimo kertoi tähden dementiasta.
Entinen 007-näyttelijä George Lazenby, 85, bongattiin perjantaina Los Angelesista – vain muutama päivä sen jälkeen, kun hänen ex-vaimonsa paljasti tähden dementiadiagnoosin.
Entinen Bond näytti hauraalta rollaattorikävelyllään aurinkoisella kadulla. Mukana seurasi nuori hoitaja Georgen menoa turvaten. Vaikka ikä ja sairaus ovat verottaneet voimia, George väläytti charmiaan hymyilemällä kameralle.

– George on nyt 85-vuotias ja hänellä on dementia, mutta hän on silti oma itsensä. Ehkä pehmeämpi versio itsestään, kertoi ex-vaimo Pam Shriver kertoi The Telegraphille viime viikolla.
Pam ja George tapasivat Wimbledonissa vuonna 2000 ja menivät naimisiin kaksi vuotta myöhemmin. Pari erosi riitaisasti 2011, mutta on sittemmin löytänyt sovun.
– Vietämme aikaa yhdessä ja juttelemme lapsista. Hänen dementiansa vaikuttaa lyhytaikaismuistiin, mutta hän kertoo tarinoita nuoruudestaan, Pam kuvailee.

Lazenby näytteli James Bondia vain yhdessä elokuvassa, mutta jätti silti lähtemättömän vaikutuksen hahmoon. Hänet myös muistetaan ainoana 007:nä, joka kieltäytyi jatkosopimuksesta.
– Tein parhaani, George on itse todennut vaatimattomasti Bond-roolistaan.
