Prinssi Harry ja Meghan: Ei synttärikutsua kuninkaalta!

Ryminällä brittihovista poistunut prinssi vaimoineen ei saanut kutsua kuninkaan syntymäpäiville.
Brittiläisten kuninkaallisten lukuisista perinteistä ja juhlista on vaikeaa pysyä kärryillä. Prinssi Harrya ja hänen vaimoaan Meghania tämä ei kuitenkaan koske. Pari ei People-lehden mukaan saanut kutsua vuosittaisiin juhlintoihin.
Kuninkaallista käräjähistoriaa: Prinssi Harry oikeudessa!
Trooping the Colour eli kuninkaan syntymäpäiväparaati on vuosittain järjestettävä sotilasparaati. Sillä juhlistetaan kulloisenkin hallitsijan syntymäpäivää. Tänä vuonna kuningas Charlesin marraskuuhun sijoittuvaa 75-vuotispäivää juhlitaan 17. kesäkuuta. Syyksi kesäiseen aikatauluun ilmoitettiin se, että marraskuussa ilma olisi liian kylmä.
Prinssi Harry avoimena oikeudessa: strippari istahti syliin!
Paraatiin osallistuu 1 500 sotilasta, 300 hevosta ja 400-henkinen orkesteri. Patrioottisessa paraatissa keskeisessä osassa ovat brittiliput ja postikorteista tutut univormut. Sateisen sään takia toukokuun kruunajaisissa peruttu ilmavoimien näytös tullaan näkemään paraatin aikana.

Itsenäisyytensä löytänyttä prinssi Harrya ei hänen isänsä ensimmäisessä syntymäpäiväparaatissa nähdä. Hänen oletetaan oleskelevan perheineen Kaliforniassa. Kuningasperhe ei kommentoinut kutsun puutosta People-lehdelle.