Prinssi Carl Philip ja prinsessa Sofia saivat perheenlisäystä
Ruotsin prinssi Carl Philipin ja prinsessa Sofian kotiin on muuttanut hauska uusi otus.
Svensk Dam -sivusto paljastaa, että kuninkaallisperheen luokse Villa Solbackeniin on muuttanut hauska lisko nimeltään Blixten. Perheen pienten prinssien Alexanderin, 6, Gabrielin, 5, sekä Julianin, 1, elämää rikastaa jo Siri-borderterrieri, mutta tällä kertaa perhe on päätynyt karvattomaan ja hyönteisiä herkkunaan pitävään kaveriin.
Ruotsin prinsessa Sofia selvisi säikähdyksellä! Oireet eivät vaarantaneet raskautta
Ruotsinkielinen nimi Blixten tarkoittaa suomeksi salamaa. Kenties liskoystävä on salamannopea, tai sitten perheen pikkuprinssit ovat Disneyn Autot-animaatioelokuvan faneja. Lastenelokuvan "päähenkilöauton" nimi on Salama McQueen - ruotsiksi Blixten McQueen.
Prinssi Gabrielista, 5, tuli pilailun kohde! Prinsessa Sofialle ja Carl Philipille sataa kritiikkiä
Ei ole täysin varmaa, millainen lisko uusi perheenjäsen on. Monet merkit kuitenkin osoittaisivat, että kyseessä on gekko. Esimerkiksi leopardigekot ovat suosittuja liskolemmikeitä, ja ne sopivat aloitteleville liskoharrastajille sekä lapsiperheisiin.
Leopardigekot pysyvät suhteellisen pieninä. Ne eivät nimittäin kasva yli 25 senttimetrin pituisiksi. Eläin syö esimerkiksi heinäsirkkoja, torakoita ja matoja. Ne voivat elää jopa 20 vuotta.