Lady Gagalta shokkiuutinen

Laulaja perui esiintymisensä ja kertoo nyt vakavista ongelmistaan.
Laulaja Lady Gaga julkaisi faneilleen shokkiuutisen yöllä Suomen aikaan.
Video: Laulaja Johannes Brotherus painetestissä.
Gagan oli tarkoitus nousta lavalle Miamissa, Floridassa Mayhem Ball -kiertueensa esitystä varten.
Viime hetkillä keikka kuitenkin peruttiin Gagan vakavien terveyshaasteiden vuoksi.
Gaga tiedotti asiasta itse Instagram-tarinassaan.
– Hei kaikki, olen todella pahoillani, mutta minun täytyy lykätä tämän illan keikkaa Miamissa. Eilisten harjoitusten ja tämän illan äänenavausten aikana ääneni rasittui äärimmäisen paljon, ja sekä lääkärini että lauluvalmentajani ovat neuvoneet minua olemaan esiintymättä sen aiheuttaman riskin vuoksi, Gaga kirjoittaa mustalla pohjalla olevassa tekstissä.
Laulaja sanoo halunneensa olla sitkeä ja puskea keikan läpi faniensa vuoksi, mutta hän ei halua ottaa mitään riskiä sen suhteen, että hänen äänihuuliinsa tulisi pitkäaikainen tai pysyva vaurio.
Suuri riski
Äänihuulten vaurioitumisen riski on suuri, koska Gaga laulaa itse livenä joka ilta.
– Ja vaikka tämä oli vaikea ja tuskallinen päätös, pelkäisin enemmän pitkäaikaisia seurauksia äänelleni. Toivon, että voitte antaa minulle anteeksi ja hyväksyä vilpittömimmät anteeksipyyntöni kaikesta pettymyksestä ja vaivasta, hän jatkaa.
Laulaja sanoo olevansa todella pahoillaan ja yrittäneensä välttää peruutuksen. Hän ottaa tilanteen vakavasti ja pitää itsestään huolta, jotta pystyisi nousemaan lavalla mahdollisimman pian.
– Rakastan fanejani niin paljon, kunnioitan teitä ja toivon, että voitte hyväksyä vilpittömän pahoitteluni. Yritämme uudelleenaikatauluttaa esityksen mahdollisimman pian, hän päättää avautumisen.

Näyttelee hittisarjassa
Lady Gaga on parhaillaan kiertueella Mayhem-levynsä tiimoilta. Levy on kerännyt kehuja kriitikoilta ja itse konserttiakin on hehkutettu laajalti mediassa sen näyttävyyden ja taidokkuuden vuoksi.
Gagan tuorein uutinen uraltaan on hänen esiintymisensä Wednesday-sarjassa Rosaline Rotwoodin hahmossa. Samaan teemaan liittyen häneltä ilmestyi kappale The Dead Dance eilen 3. syyskuuta.