Käärijä-fanit vetoavat nyt Ruotsin kuningaspariin: "Käärijä on oikea voittaja, ei Loreen"

kuningas kaarle kustaa, kuningatar silvia
Mainos
Mainos päättyy

Ruotsin Loreen voitti Liverpoolissa lauantaina järjestetyt euroviisut kappaleellaan Tattoo. Ruotsin voiton ratkaisivat ammattilaisraatien äänet.

Ruotsille raadit antoivat 340 pistettä, Suomelle 150. Niinpä yleisöääniä hurjasti kahminut Suomen Käärijä sijoittui kisassa hopealle Cha Cha Cha -kappaleellaan.

Ruotsin Loreenista tuli voitollaan kaikkien aikojen ensimmäinen euroviisut kahdesti voittanut nainen. Loreen voitti viisut edellisen kerran vuonna 2012 Euphoria-kappaleellaan.

Muistatko? Elastisella oli aikoinaan sutinaa Ruotsin viisuedustajan Loreenin kanssa!

Mainos
Mainos päättyy

Kaksi viisuvoittoa on aiemmin kahminut vain Irlannin Johnny Logan, joka voitti kilpailun vuosina 1980 ja 1987. Loreenin viisuvoitto on viisuhistoriassa Ruotsille jo seitsemäs.

Loreen
Loreen voitti viisut jo toistamiseen.

Ruotsin hovin virallisella Instagram-tilillä julkaistiin maanantaina kuningas Kaarle Kustaan ja kuningatar Silvian onnittelukirje, jonka he olivat lähettäneet Loreenille.

Kirjeessä lukee näin:

- Loreen, eurooppalaiset tv-katsojat saivat viikonloppuna euforisen laulu- ja tanssiesityksen sinulta. Haluamme välittää lämpimimmät onnittelumme ponnisteluistasi ja historiallisesta Eurovision-laulukilpailun voitosta Liverpoolissa.

Kirjeen alaosaa koristavat kuningaan ja kuningattaren käsin kirjoitetut nimikirjoitukset.

Mainos
Mainos päättyy

Viisuista jännitysnäytelmä: Loreen voitti - kansa kannusti Käärijää

Kuninkaallisen päivityksen kommenttikenttä täyttyi nopeasti Käärijän fanien kannanotoista. Kommenttikenttään on julkaistu hurjasti neonvihreitä sydämiä, jotka viittaavat Käärijän esiintymisasun väriin. Kommenteissa on myös Käärijää esittäviä emojirykelmiä.

Moni Käärijä-fani purkaa turhautumistaan Käärijän kakkossijasta kommenteissa.

- Eurooppalaiset äänestivät Käärijää, yksi kirjoittaa.

- Käärijä on oikea voittaja, ei Loreen, toinen linjaa.

- Käärijä on oikea voittaja, kolmas kiteyttää.

Kuninkaan äänestyskäyttäytymistä on myös puitu.

Mainos
Mainos päättyy

- Kuningas, toivottavasti äänestit Käärijää niin paljon, että maksukortti meni nollille, yksi kirjoittaa.

Käärijä
Käärijä nautti Loreenin lailla ennakkosuosikin maineesta.

Käärijä-fanitus kommenttikentässä on ottanut sen verran paljon kierroksia, että yksi suomalainen toppuuttelee jo muita.

- Rakkaat suomalaiset. Me emme tule kuninkaallisille sivuille möykkäämään, me tulimme toiseksi, hyvän kappaleen kera, mutta Ruotsi vei voiton ja se on totuus. Voitaisiinko nyt lopettaa tämä ja olla ylpeitä Käärijästä ja myös, että rakas naapurimaamme voitti? Pohjoismaat rulaa! Onnea Ruotsi, vaikka kakkossija ja raadin äänet edelleen sattuvat! Onnea Ruotsi, Loreen oli parempi, rakasten teitä ja toivon kaikkea hyvää teille. Yhdessä olemme vahvoja! kommentoija kirjoittaa sydämen ja suukkoemojin kera.
 

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan
Käärijä-fanit vetoavat nyt Ruotsin kuningaspariin: "Käärijä on oikea voittaja, ei Loreen"