Hollannin tuleva kuningatar Amalia pohtii rakkauselämäänsä – maan hallituksen tulee hyväksyä prinsessan puoliso

Hollannin kruununprinsessa Amalian 18-vuotissyntymäpäivän kunniaksi on julkaistu elämäkerta Amalia.
– Kirjasta tuli cool, epätodellinen ja tosi hullu, Amalia kuvailee.
Hän nostaa kirjassa kissan pöydälle ja ilmoittaa käyvänsä säännöllisesti psykologin vastaanotolla, koska kokee sen tarpeelliseksi.
– En usko, että asia on tabu, prinsessa kuittaa.
Amalian vanhemmat, hallitsijapari Willem-Alexander, 54, ja Máxima, 50, hakivat tyttärelleen apua lastenpsykiatrilta, kun tämä alkoi oireilla peruskouluiässä.

Amalian elämäntehtävä oli ennalta määrätty, kun hän 7. joulukuuta 2003 päästi ensimmäisen parkaisunsa HMC Bronovon sairaalassa Haagissa.
Kirjassaan nuori nainen kertoo hyväksyneensä tulevan roolinsa kuningattarena, vaikka hän ei osaa vielä sanoa, millaisiin asioihin haluaa työssään keskittyä.
– Monarkia on paljon suurempi kuin minä. Vaikka olen asian hyväksynyt, on se silti vaikeaa. Olen isänmaani palveluksessa, ja annan elämäni Alankomaille. En voi tehdä mitään ilman hallituksen ja maan hyväksyntää, Amalia sanoo.

Riitelyä Amalia inhoaa yli kaiken, eikä tästä syystä ole koskaan kapinoinut kohtaloaan vastaan.
Hollannin prinsessa Amalia valmistautuu hallitsijan rooliin: "Käyn terapiassa"
Kruununprinsessa tiedostaa, että julkisuus on osa hänen rooliaan. Silti häntä suututtaa ihmiset, jotka väkisin haluavat päästä käsiksi hänen yksityiseen sometiliinsä ja yksityiskuviinsa.
Prinsessa on pohtinut myös rakkauselämäänsä. Hän ei salaa seurustelusuhteitaan mutta haluaa pitää ne yksityisinä. Amalia on miettinyt, miten toimia, jos hän rakastuisi mieheen, jota maan hallitus ei hyväksyisi hallitsijan puolisoksi.
– Tilanne on silloin katsottava uudestaan. En voi toimia itseäni vastaan, sillä silloin en voi antaa parastani maallemme, Amalia toteaa.