Elon Muskin rohkea somepäivitys: haastoi Vladimir Putinin - panoksena Ukraina

elon musk ja vladimir putin
Mainos
Mainos päättyy

Tesla-miljonääri Elon Musk, 50, julkaisi rohkean viestin Twitter-tilillään, missä hän haastoi Venäjän presidentin Vladimir Putinin, 69, kaksintaisteluun.

- Täten haastan Vladimir Putinin kaksintaisteluun. Panoksena on Ukraina, Elon tviittasi somessa.

Julkaisua on ehditty jakamaan muutaman tunnin aikana jo yli 18 000 kertaa, ja päivityksestä on tykätty lähes 120 000 kertaa.

Elon Musk on Teslan lisäksi myös avaruusteknologiayhtiö Space X:n perustaja ja toimitusjohtaja. Elon on Forbesin mukaan maailman toiseksi rikkain henkilö.

Mainos
Mainos päättyy

Lakimieheksi vuonna 1975 valmistunut Vladimir Putin työskenteli puolestaan Neuvostoliiton valtiollisessa turvallisuuspoliisissa KGB:ssä 1980-luvulla. Hänen tiedetään työskennelleen myös vastavakoilussa, ja hänellä oli Itä-Saksan salaisen poliisin Stasin henkilökortti. Vuonna 2015 Venäjän markkinoille erikoistunut varainhoitoyhtiö arvioi Vladimirin omaisuudeksi noin 175 miljardia euroa.

Apua! Elon Musk pilailee Sanna Marinin kustannuksella Twitterissä - julkaisi paljonpuhuvan memen

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan