Yle: Robert Helenius joutui leikkaukseen - kirurgi kertoo nyrkkeilijän poikkeuksellisesta operaatiosta

Yle: Robert Helenius joutui leikkaukseen - kirurgi kertoo nyrkkeilijän poikkeuksellisesta operaatiosta
Erään ottelun alkuerässä Robert mursi sormensa lyödessään vastustajaa. Ottelua hän ei silti keskeyttänyt. – On henkisesti raskasta otella, kun jotain murtuu heti alussa. Siitäkin on selvitty.

Leikkauksen pituuteen vaikutti muun muassa Robertin valtava koko.

Mainos
Mainos päättyy

Nyrkkeilijä Robert Helenius, 40, on joutunut leikkaukseen. Asiasta kertoo Yle.

Jo 12 vuotta sitten Sherman Williamsia vastaan nyrkkeillyt Robert sai ottelussa niin kovan iskun vastustajaltaan, että hermokivut hänen niskassaan ovat vaivanneet aina tähän päivään saakka. Erityisesti kovien "sparrien ja otteluiden" jälkeen kivut ovat yltyneet koviksi, mutta hellittäneet sitten vähitellen.

Viime elokuussa Anthony Joshua tyrmäsi Robertin niin rajusti, etteivät hermokivut hellittäneet enää ollenkaan.

Mainos
Mainos päättyy

Keskiviikkona (1.5.) Robert päätyi viimein leikkauspöydälle ja nyt kivut ovat miehen mukaan tipotiessään.

Nyt on helpottunut olo ja elämänilokin on palaamassa, Robert iloitsee Ylelle.

Robertin leikkauksesta vastasi HUS:in neurokirurgian osastonylilääkäri Jari Siironen. Hänen mukaansa leikkaus sujui hyvin, jonka vuoksi myös toipumisennuste on erinomainen.

Siironen kuitenkin myöntää, ettei leikkaus ollut helpoimmasta päästä Robertin suuren koon vuoksi. Robert on tasan kaksi metriä pitkä köriläs, jolta löytyy massaa 113 kilon edestä.

Julmetun vahvojen lihasten välistä oli normaalia työläämpää päästä käsiksi operoitavaan alueeseen. Helenius oli lihasten lisäksi leikkauksessa painava käänneltävä, kirurgi nauraa.

Nyt nyrkkeilijällä on edessään usean kuukauden mittainen kuntoutusjakso.

Mainos
Mainos päättyy

Robertin elämässä on riittänyt viime aikoina vastoinkäymisiä, mutta myös onnellisia asioita.

Kaksi rajua tyrmäystappiota, positiivinen dopingnäyte sekä avioero hänen pitkäaikaisesta puolisostaan Sandra Helsing-Heleniuksesta, 46.

Seiska uutisoi Robertin ja Sandran avioerosta viimevuoden lokakuussa. Eron jälkeen Robertin elämään ovat kuitenkin puhaltaneet myös uudet iloiset tuulet, sillä hän on löytänyt yhteyden ex-missi ja juontaja Viivi Pumpasen, 35, kanssa.

Robert on yökyläillyt Viivin luona useaan otteeseen ja onpa pariskunnan nähty liikkuvan myös Robertin lasten kanssa yhteisillä asioilla.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan