Nelli Matulalta tunteikas ulostulo

Nelli Matulalta tunteikas ulostulo
20230203, Helsinki. Emma Gaala 2023.Kuvassa Nelli Matula.

Parantumatonta sairautta sairastava laulaja kertoo erilaisesta joulustaan.

Mainos
Mainos päättyy

Laulaja Nelli Matulalla, 29, on ollut tapahtumarikas vuosi.

Video: Nellin ja Elias Kaskisen häät.

Nellillä todettiin parantumaton geneettinen immuunipuutostila, CVI-tauti, josta hän kertoi Aki Linnanahde Talk show -podcastissa.

Nelli joutui perumaan keväällä 2023 kaikki loppuvuoden keikkansa sairastelun vuoksi. Ennen diagnoosia hän ehti käydä monenlaisissa tutkimuksissa.

Mainos
Mainos päättyy

"Epätoivon itkut"

Tämäkin vuosi on ollut laulajalle monella tavoin haastava, hän antaa ymmärtää uusimmassa päivityksessään.

–  Mä oon jouluihminen henkeen ja vereen. Monena vuonna mul on saattanu olla jo kesällä puolet läheisten lahjoista valmiina, mut nyt ei ollu semmonen vuosi. Rehellisesti, tää syksy on ollu sellasta kaaosta, et ehdin jo tirauttaa parit epätoivon itkut ”joulu on pilalla", hän kertoo tunteikkaassa ulostulossa.

Nelli ei onnekseen ole joutunut sinnittelemään yksin.

Onneks ystävät ja rakkaat on ollu valo kaamoksessa ja järkänny kaikkee ihanaa, mihin oon saanu vaan loikata mukaan, ja ihan huomaamatta joulu tuli, kuin tulikin myös mun luo.

Mainos
Mainos päättyy

Nelli toivottaa seuraajilleen rakkautta, terveyttä, tyyntä mieltä ja toivoa.

Meni naimisiin

Tähti meni naimisiin laulaja Elias Kaskisen kanssa viime kesänä.

Nelli tunnetaan muun muassa hiteistään Lemmikki ja Tulevaisuuteen.

Nellillä on ollut terveysvaikeuksia.
Nellillä on ollut terveysvaikeuksia.
Mainos
Mainos päättyy
Ladataan