Perunanviljelijä Matti, 50, ehti kertaalleen jopa kihloihin - nyt hän etsii rakkautta televisiosta: ”Kaveri tuli yksi päivä siihen torille…”

Perunanviljelijä Matti, 50, osallistuu tänä syksynä nähtävälle Maajussille morsian -kaudelle hyvillä mielin. Rempseä ja puhelias herra onkin tuttu näky esimerkiksi Lappeenrannan torilla, jossa Matti kertoo myyvänsä päivittäin perunaa. Hän on paikkakunnalla jo tavallaan paikallinen julkkis.
Matti on elänyt elämäänsä kotipaikkakunnallaan Lemillä sinkkuna jo kymmenisen vuotta. Myös edellinen parisuhde kesti Matin mukaan kymmenen vuotta. Pariskunta meni kihloihin, mutta lopulta lusikat päätettiin laittaa kuitenkin jakoon erimielisyyksien johdosta.
Matti ei ole jäänyt vuosien aikana laakereilleen lepäämään, vaan hän on valmiina uudelle rakkaudelle.
– Tansseissa on tullut juostua ja käytyä jatkuvasti. Sitä vain tulee kuitenkin iän myötä paljon varauksellisemmaksi. Katson hyvin tarkkaan, että kenen kanssa pyörin.
Matti kertoo omaksi lempipiirteekseen huumorintajunsa, joskin se saattaa käydä hänen mukaansa joillekin raskaaksi.
– Karjala on Karjala ja muu maa tulee sitten perässä, Matti heittää naurahtaen.
Torimyyjänä Matti kertoo oppineensa myös avoimuutta.

– Torikauppaa tehdessä tulee juteltua milloin kenenkin kanssa, milloin mitäkin ja laidasta laitaan.
Matin mukaan petrattavaa olisi vielä oman ulosannin kanssa.
– Välillä tulee lohkottua liikaa ja liian suoraan, hän kuvailee Seiskalle.
Kesän aikana Matti ei ole mielestään laukonut juttuja liian kärkkäästi. Yhden poikkeuksen hän tosin keksii.
– Tietysti Vapun kanssa aina välillä sanaillaan, Matti repeää nauruun viitatessaan ohjelman juontajaan, Vappu Pimiään.
Matti ei pidä kotitilaltaan pois muuttamista mahdottomana ajatuksena. Ulkomaille muuttamistakaan Matti ei torppaa, ainakaan kokonaan.
– En muuttaisi ulkomaille ainakaan pitkäksi aikaa.
– Kyllähän sitä lomaa tulee yleensä pidettyä ulkomailla. Aikanaan kävimme usein Brasiliassa. Luonto siellä on niin erilainen ja sieltä löytyy myös puhtaita vesiä, Matti kuvailee.
Maajussille morsian maanantaisin klo 21 MTV3-kanavalla ja mtv-palvelussa (mtv.fi, mtv-sovellus).