Italialaisen viisuvoittajan huumetestin tulos julkistetiin - Damiano David ei käyttänyt huumeita

Måneskin Euroviisut Eurovision Damiano David
Mainos
Mainos päättyy

Italialaisyhtye Måneskin voitti Euroviisut viime viikonloppuna. 

Tuoreiden viisuvoittajien onnea varjosti viikonlopun aikana suuri somekohu, minkä tiimoilta yhtyeen laulaja Damiano David kävi vapaaehtoisessa huumetestissä.

Euroviisujen järjestäjät ilmoittivat eilen, että tulos oli negatiivinen. 

Viikonlopun livelähetyksen aikana vaikutti siltä, että Damiano olisi nuuhkinut jotain takahuoneen pöydältä. Samaan aikaan Damianon bändikaveri Ethan Torchio tönäisi häntä huomauttaakseen, että he näkyvät livelähetyksessä.

Italian viisuvoittaja huumetesteihin: "Meillä ei ole mitään piilotettavaa"

Mainos
Mainos päättyy

Somessa nousi kohu, ja monet väittivätkin Twitterissä, että Damiano olisi nuuhkinut kokaiinia pöydältä.

Måneskinin voiton jälkeen yhtyeen jäseniä haastateltiin pressitilaisuudessa. Eräs toimittaja kyseli, mitä tilanteessa oikein tapahtui. 

- Nuuhkitko kokaiinia? Ruotsalaisen Aftonbladetin toimittaja Tobbe Ek kysyi.

Italia voitti Euroviisut – Suomen Blind Channel teki historiallisen sijoituksen!

Damiano ärsyyntyi kysymyksestä. Hän vastasi, että yhtyeen kitaristi rikkoi lasinsa, ja että hän yritti korjata lasinsiruja pois pöydän alta.

- En käytä huumeita, Damiano täräytti.

Lordi teki paluun Euroviisuihin – viisuvoitosta 15 vuotta!

Mainos
Mainos päättyy

Yhtye kommentoi sunnuntaina kohua Instagramissa. 

Olemme huumevastaisia, emmekä ole ikinä käyttäneet kokaiinia. Olemme valmiita todistamaan asian testeissä, koska meillä ei ole mitään piilotettavaa, yhtyeen videotarinassa mainittiin.

Mainos
Mainos päättyy
Ladataan