Syyte: Tätä hittibiisiä Helena Koivu luukutti – Mikko marssi poliisille

Mikko ja Nattie Koivu syyttävät Helena Koivua myös kotirauhan rikkomisesta soittamalla musiikkia täysillä.
Mikko ja Natalie Koivu syyttävät Helena Koivua Turun Kakskerran huvilassa tapahtuneesta kotirauhan rikkomisesta.
Videolla Mikko ja Helena Koivu käräjillä.
Tapahtuma-ajankohta on viime vuoden juhannuksena.
Syytteen mukaan Helena Koivu luukutti tuolloin musiikkia täysillä Kakskerran luksushuvilassa niin kovaa, että se häiritsi Mikko ja Natalie Koivun kotirauhaa.
Mikon asianajajan mukaan meteli alkoi aamulla ja pelotti sekä Mikkoa että Natalieta.
Tuolloin tilanne kiinteistöllä oli se, että Mikko Koivu asui virallisesti Turun keskustassa, mutta käytti huvilaa kesämökkinään. Helena Koivu puolestaan asui tilalla vakavasti.
Hittibiisi raikasi – Mikko häiriintyi
Poliisikuulusteissa tuli ilmi, että Helena Koivu oli luukuttanut Eminemin hittibiisiä Without you niin kovaa, että Mikko ja Nattie häiriintyivät.

Mikko kuvaili tapahtumaa poliisikuulusteluissa niin, että hän luuli varkaiden tulleen sisälle. Poliisikuulusteluissa Natalie Koivu yhtyi Mikon poliisikuulustelussa antamiin tietoihin.
Oikeudessa Nattie joutui turvautumaan tulkin apuun.
Mikko kertoi, että Helena oli tunkeutunut Spotify-tilille. Hän kertoi, että hänellä on jopa kuvakaappaus tapahtumasta, mutta lisäkuulusteluissa tuli ilmi, että kuvakaappaus oli kadonnut.
Mikko kuvaili musiikin loppuneen, kun Mikko oli ”ottanut Helenalta netit pois”.

Kuitenkin syytteen mukaan Helena olisi vielä kuukauden kuluttua uudelleen häirinnyt Mikkoa ja Nattieta uudelleen musiikilla, tällä kertaa soittamalla musiikkia Yhdysvalloista käsin.
Helena kiisti tämän syytteen, kuten kaikki muutkin aiemman rikossyytteet.