Sunrise Avenue -tähti Samu Haber kommentoi häntä vastaan nostettua huumausainerikossyytettä.
Iltalehti uutisoi tänään, että Samu Haber on saanut syytteen huumausainerikoksesta. Lehden tietojen mukaan Samu Haberin syyte liittyy suureen huumevyyhtiin, jonka pääepäiltyjä ovat olleet Niko Ranta-aho ja Janne ”Nacci” Tranberg.
- Sain tänään tietooni, että minua epäillään huumausainerikoksesta. En ole sellaiseen syyllistynyt. Olin kesällä 2019 eräillä jatkoilla ja myönnän siellä käyttäneeni vähäisen määrän huumausaineita, joita minulle ilmaiseksi tarjottiin. En siis edes ostanut mitään. Olen kertonut tämän myös poliisille viime vuonna, hän kirjoitti.
Muusikko painotti, ettei hänellä ole mitään tekemistä oikeudessa käsiteltävän vyyhdin kanssa. Hän halusi pyytää anteeksi kaikilta niiltä, jotka pitävät häntä jonkinlaisena esikuvana.
- Olen ollut todella typerä ja huumeiden käyttöä ei voi mitenkään puolustella. Otan tästä opikseni.